İnterlökin-10 almaç geni ve diğer gen mutasyonları çocukluk çağında başlayan enflamatuar bağırsak hastalıklarından ne ölçüde sorumludur?
What extent the interleukin-10 receptor gene and other gene mutations responsible for childhood-onset inflammatory bowel disease?
  1. Tez No: 337766
  2. Yazar: ÖMER FARUK BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Enflamatuar bağırsak hastalığı (EBH) tanısı ile izlenen 0-18 yaş arasındaki çocuklarda, anne-babalarında, kardeşlerinde ve EBH tanılı diğer akrabalarında hastalığın nedeni olarak interlökin-10 (İL-10) almaç geninde ve/veya olası başka genlerde mutasyon varlığını genetik analizle tespit etmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 53 EBH tanılı olguda, anne-babalarında, kardeşlerinde ve EBH tanılı kan bağı olan akrabalarında İL-10 ve/veya İL-10 almaç mutasyonlarının varlığının tespiti için genotip analizi yapılmıştır. Ailede mutasyon saptanması halinde diğer aile fertlerinin de o gen yerleşkeleri ile kıyaslanması yapılmıştır. Daha önce yapılmış genetik çalışmalar temel alınarak mutasyonların bulunduğu olası gen bölgeleri ayrıştırılıp seçilmiştir. Bu seçilen bölgelerde İL-10, İL-10RA ve İL-10RB genlerinde mutasyon taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed at detecting presence of mutation in interleukin-10 (IL-10) receptor gene and/or other possible genes in children aged between 0-18 years who were followed up for inflammatory bowel disease (IBD) and their parents, siblings and other relatives with diagnosis of IBD.Material and Method: Genotype analysis was performed in our study to detect presence of IL-10 and/or IL-10 receptor mutations in 53 cases with IBD, their parents, siblings and blood relatives. In cases in which a mutation was detected in family, a comparison was done with other family members in terms of gene locations. Based on previous genetic research, possible gene locations where mutations occur were separated and selected. Mutation screening of IL-10, IL-10RA and IL-10RB genes was conducted in these selected regions.