Kadınlarda stres tip idrar kaçırmada risk faktörleri
The risk factors for stress urinary incontinence in women
- Tez No: 337765
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimde ürodinami ünitesine başvuran kadın hastalarda ürodinamik stres tipte idrar kaçırma (ÜSTİK) saptananlarda risk faktörleri araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Kiniğimizde 1990 ile 2011 yılları arasında ürodinamisi yapılan 3038 kadının kayıtları retrospektif olarak incelendi. Nörolojik hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Ürodinami incelemesi sonucunda ÜSTİK saptanan 1187 ve idrar kaçırma yakınması olmayan 274 kadın olmak üzere toplam 1461 hasta çalışmaya alındı. Multivaryan analizde lojistik regresyon testi kullanılarak ÜSTİK için risk faktörleri araştırıldı.Bulgular: Ortalama yaş 50,1 (18?86) idi. Multivaryan analizde yaşın artması, hastanın vajinal doğum geçirmiş olması, hastanın sezaryen geçirmiş olması, muayene bulgusu olarak anterior prolapsus saptanması, geçirilmiş idrar kaçırma cerrahisi olması, geçirilmiş pelvik organ prolapsus cerrahisinin olması ÜSTİK için anlamlı birer risk faktörü olarak saptandı.Sonuç: Kadınlarda stres tip idrar kaçırma için risk faktörleri vardır. Bu çalışmada; yaş, vajinal doğum veya sezaryen doğum geçirmiş olması, vajinal muayenede anterior prolapsusun saptanması, idrar kaçırma veya POP onarımına yönelik geçirilmiş cerrahinin olması kadınlarda ÜSTİK için risk faktörü olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Risk factors in women with urodynamic stress urinary incontinence (USTIC) were investigated.Methods: The urodynamics records of 3038 consecutively women, between 1990 to 2011 were analyzed. The patients who had etiological factor of norologic disease were excluded. A total 1461 women; including of 1187 women who had USTIC after urodynamic investigation and 274 women who had no incontinence symptoms were included into the study. Multivariate analyses were done using logistic regression test to determine risk factors for USTIC.Results: The mean age was 50.1 (18-86). On multivariate analyses, age, vaginal delivery, sectio, anterior prolapse, previous anti-incontinence surgery, previous pelvic organ prolapse surgery were found to be a significant risk factor for USTIC.Conclusions: There are risc factors for USTIC in women. In this study age, having vaginal delivery, having sectio, to have an anterior prolapse in vaginal examination,previous anti-incontinence surgery, previous prolapse surgery were found to be a risk factor for USTIC in women.