Radyoterapi ile oluşan kapsül kontraktürlerinin önlenmesinde otolog yağ greftlerinin etkinliğinin araştırılması: Deneysel çalışma
The effect of autologous fat grafts on prevention of radiation induced capsular contracture: Experimental study
- Tez No: 337777
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Radyoterapi sonrası protez ile yapılan onarımlarda kapsül kontraktürü riski belirgin olarak artmaktadır. Yağ dokusunun mezenkimal kaynaklı kök hücrelerden zengin olduğu ve radyasyon yaralarının tedavisinde etkili olabildiği gösterilmiştir. Çalışmamızda silikon bloklar ile aynı anda yerleştirilen otolog yağ greftlerinin radyasyon zemininde gelişen kapsül kontraktürünün gelişimine etkisi makroskopik, ultrastrüktürel ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Çalışmamızda 16 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 eşit gruba ayrıldı. Tüm sıçanların sırt bölgelerinde 1x1 cm lik cepler oluşturuldu. Kontrol grubundaki sıçanlarda bu cepler içerisine 1x1x0.5 cm boyutlarında steril silikon bloklar yerleştirildi. Deney grubundaki 8 sıçanın sırt bölgesinde hazırlanan cepler içerisine silikon bloklar ile birlikte sıçanların kasıklarından elde edilen yağ greftleri aynı anda yerleştirildi. 10 gün sonra tüm sıçanların sırt bölgelerine 10 gray tez doz radyoterapi uygulandı. Radyoterapi sonrası tüm sıçanlar histopatolojik ve ultrastrüktürel inceleme amacı ile sakrifiye edildi. Elde edilen kapsül ve deri dokuları makroskopik olarak ve incelendi. Kapsül dokusunda myofibroblast aktivitesi ve damarlanmanın belirlenmesi amacı ile sıçana uyumlu anti ? SMA ve anti CD 34 antikorları ile immünhistokimyasal inceleme uygulandı ve hematoksilen ve eosin inceleme ile deri ve kapsül dokusunda inflamasyon şiddeti ve damarlanma artışı incelendi. Ayrıca tüm sıçanlarda kapsül dokusu kollajen liflerin dizilimi ve myofibroblast aktivitesi açısından elektron mikroskopisi ile incelendi. Çalışmamızın sonucu olarak yağ grefti verilen grupta daha şeffaf bir kapsül geliştiği, cilt kalitesinde artma olduğu, kapsül dokusunda daha düzenli kollajen lifler ile birlikte daha hafif şiddette bir inflamasyonun görüldüğü, myofibroblast aktivitesinde azalma olduğu saptandı. Bu bulgular yağ greftlerinin radyasyon zemininde gelişen kapsül kontraktürünü önleyici etkileri olduğu yönünde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Capsular contracture risk is increased in prosthetic breast reconstructions after radiotherapy. The adipose tissue was found to be rich in mesenchymal stem cells which were shown to be effective in treatment of radiation induced wounds. In our study, the effect of autologous fat grafts applied with silicone blocks on radiation induced capsular contracture is studied on histopathological, ultrastructural basis. In our study, 16 Sprague-Dawley rats were divided into 2 groups as the experimental and control group.1x1 cm sized pockets were created on the backs of all rats. In the control group, 1x1x0.5 cm sized sterile silicone blocks were placed in these pockets. In the experimental group fat grafts were placed at the same time with implantation with silicone blocks. After 10 days, all the rats were treated with 10 gray radiotherapy on their backs. All rats were sacrified for analysis. Capsular and skin tissues obtained from animals were examined macroscopically. Myofibroblast cell activity and capsular histology is examined by immunhistochemical staining with rat compatible anti ? SMA and anti CD 34 antibodies. The intensity of inflammation and increase in vascularity is also examined by hematoxylin and eosin staining of both capsular, skin tissues. Myofibroblast cell acticity and arragement of collagen fibres in capsular tissue is also examined under electrone microscopy. Macroscopically more translucent capsules were formed and quality of the skin was found to be increased in rats having fat grafts. Collagen fibres were found to be arranged regularly and a light inflammation with little myofibroblast cell activity was found in the experimental group. These findings were interpreted that fat grafts can be effective in prevention of capsular contracture after radiotherapy.