MR eşliğinde girişimsel meme prosedürleri; MR rehberliğinde kesici iğne biyopsileri
Interventional breast prosedures by using MR; MR guided core needle biopsies
  1. Tez No: 337778
  2. Yazar: NECMEDDİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mamografi ve ultrasonografi ile tespit edilemeyip sadece meme MR ile saptanan, malignite açısından kuşkulu lezyonların MR rehberliğinde uygulanan girişimsel işlemler yardımıyla histopatolojik olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı bilgisayar destekli manyetik rezonans görüntüleme (MR- CAD) yardımı ile meme lezyonlarından kesici iğne biyopsi (KİB) örnekleri elde etmek, bu yöntemin etkinlik ve uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Aralık 2010-Nisan 2012 tarihleri arasında 35 hastanın sadece MR ile görüntülenebilen, vakum biyopsi veya cerrahi eksizyon tercih edilmeyen 35 lezyonu çalışmaya dahil edilmişti. Lezyonlar, mevcut MR görüntüleri değerlendirildikten sonra BI-RADS kategorisine göre sınıflandırılmıştı. Morfolojik ve kinetik olarak şüpheli veya yüksek riskli kabul edilen (kategori 4-5) lezyonlar çalışmaya alınmıştır. İşlemde MR uyumlu 12 G tru-cut iğnesi ile her lezyondan ortalama 4-6 adet biyopsi örneği alınmıştı. Biyopsi uygulanan ve patoloji sonucu benign olarak raporlanan tüm olgular için altı ay sonrasında kontrol MR planlanmıştı. MR eşliğinde tru-cut biopsi uygulandıktan sonra patolojik tanıları elde edildi. Buna göre 4 hastada fibrozis, 4 hastada adenozis, 7 hastada fibroadenomatoid lezyon, 10 hastada benign intraduktal epitelyal hiperplazi, 1 hastada atipik duktal hiperplazi, 1 hastada intraduktal papillom, 2 hastada DCIS, 1 hastada invazif tübülolobüler karsinom ve 5 hastada invazif duktal karsinom tanıları konuldu. Altı ay sonra kontrolleri yapılan hastalarda MR incelemede patolojik bulgu saptanmamış olup takip programı devam etmektedir. Yalnızca MR incelemede izlenebilen meme lezyonlarının, bilgisayar destekli manyetik rezonans görüntüleme eşliğinde uygulanan tru-cut biyopsi ile değerlendirilmesinde kısa dönemde oldukça etkin ve güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Hasta sayısının artması ve uzun dönem hasta takipleri ile elde edilen tecrübeler doğrultusunda yöntemin daha etkin olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The suspicious lesions, only detected by Breast MRI and can not be seen with mammography and ultrasonography should be evaluated histopathologically with the help of MR-guided interventional procedures. The aim of this study was with the help of computer-aided magnetic resonance imaging (MR-CAD) supported, to obtain cutting needle biopsy (CNB) samples of breast lesions and to evaluate the effectiveness and applicability of this method. Between December 2010-April 2012, totally 35 lesions could be viewed only by MRI of each 35 patients that have not prefered vacuum biopsy or surgical excision have been included in the study. The lesions were classified as BI-RADS category after evaluating their existing MR images. Morphologically and kinetically considered suspicious or high risk (category 4-5) lesions were studied. Average 4-6 biopsy samples have been taken by MR compatible 12G tru-cut needle from each lesion. For all patients underwent biopsy and their pathological result reported as benign control MRI has been scheduled for six months later. Pathological diagnosis has been obtained after apllication of MR guided tru-cut biopsy. Accordingly, fibrosis in 4 patients, adenosis in 4 patients, fibroadenomatoid lesions in 7 patients, benign intraductal epithelial hyperplasia in 10 patients, atypical ductal hyperplasia in 1 patient, and intraductal papilloma in 1 patient, DCIS in 2 patients, tubulolobular invasive carcinoma in 1 patient and invasive ductal carcinoma was detected. Six months later, no pathological findings were detected in patients who underwent control MRI examination and follow-up program continues. The result of MR-CAD guided tru-cut biopsy in the evaluation of breast lesion only monitored in MR studies have been quite effective and reliable in the short term. Increasing number of patients and long-term patient follow-up in line with the experience gained, we think that this method will be more effective.