Traneksamik asidin kapsül kontraktürüne etkisinin rat modelinde gösterilmesi
Showing the effect of tranexamic acid on capsule contracture in the rat model
- Tez No: 740346
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kapsül kontraktürü, insan vücudundaki dokuları yerine koymak, rekonstrükte etmek ve büyütmek için kullanılan implantlara karşı abartılı bir inflamatuar yanıtın meydana gelmesine bağlı gelişen bir durumdur. Kapsül Kontraktürü implant çevresinde aşırı miktarda fibrozis ile karakterizedir ve klinik olarak protezin yerleşiminde bozulma, şiddetli ağrı, memede şekil ve renk bozuklukları ve protez çevresinde sertlik ile karakterize bir tablo oluşturur. Kapsül kontraktürü, meme implantları ile yapılan ameliyatlar sonrasında en sık görülen komplikasyondur. Etiyolojide implanta bağlı faktörler, hematom, subklinik enfeksiyon ve radyoterapi uygulanması sorgulanmaktadır. Kapsül kontraktürüne dair literatürde son yıllarda artan oranlarda çalışmalar mevcut olsa da hematomu önleyerek azaltmaya yönelik bir çalışma ve traneksamik asidin kapsül kontraktürüne direkt etkisini gösteren bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada implant yerleştirilmesi sonrasında kapsül kontraktürüne sebep olabilecek hematomun önüne geçmek için traneksamik asit kullanılmaktadır. Traneksamik asidin kanamayı önleyerek kapsül kontraktürünü azaltması beklenirken, öte yandan doku düzeyinde yara iyileşmesini bozarak fibrozise sebep olması ve kapsül kontraktürünü arttırması beklenmektedir. Bu çalışma sonucunda ameliyat esnasında ve sonrasında uygulanan Traneksamik asidin implant çevresinde oluşacak kapsüle karşı net etkisi belirlenecek olup, çalışmanın ilerleyen zamanlardaki klinik uygulamalara yön vermesi beklenmektedir. Gereç ve Yöntemler: Araştırma yöntemi olarak deneysel çalışma kullanılması planlanmaktadır. Çalışmada kullanılacak sıçanların kontrol grubu, sistemik (intraperitoneal) traneksamik asit uygulanan grup ve implant çevresine lokal infiltrasyon ile traneksamik asit uygulanan grup olacak şekilde 3 gruba ayrılması ve her bir grupta 10 adet olmak üzere, toplamda 30 adet sıçan kullanılması planlanmaktadır. Her bir sıçana 1 adet düzgün yüzeyli mini-implant yerleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Capsule contracture is characterized by an excessive amount of fibrosis around the implant due to the occurrence of an exaggerated inflammatory response towards implants used to replace, reconstruct, and augment tissues in the human body; and is clinically characterized by dislocation of the prosthesis, severe pain, deformity of the breast shape and discoloration, and a stiffness around the prosthesis. Capsule contracture is the most disturbing and most common complication after surgery with breast implants. Implant-related factors, hematoma, subclinical infection, and radiotherapy are questioned in the etiology. Although there are increasing numbers of studies in the literature on capsular contracture in recent years, there is no study aimed at reducing it by preventing hematoma, and there is no study showing the direct effect of tranexamic acid on capsular contracture. In this study, tranexamic acid is used to prevent hematoma that may cause capsular contracture after implant placement. As a result of this study, the net effect of tranexamic acid applied during and after the surgery against the capsule to be formed around the implant will be determined, and it is expected that this study will guide clinical applications in the future. Materials and Methods: An experimental study is planned to be used as a research method. A total of 30 rats are to be used in the study, which would be divided into 3 groups containing 10 rats in each group as the control group, the group in which Tranexamic Acid is administered systemically (intraperitoneal administration), and the group in which tranexamic acid is applied around the implant with local infiltration. A smooth surface mini-implant will be placed in each rat. Following the placement of the implants, the rats will be clinically followed for 3 months in terms of capsular contracture, and then the capsule tissue formed around the implant will be examined with intracapsular pressure monitoring, radiological examination, histological and immunohistochemical methods, and the results will be analysed statistically. Results: In the evaluation of the ultrasonographic capsule thickness between the groups, it was observed that the CG capsule thickness was the highest (mean ± SD = 0.72±0.08) and the capsule thickness of the L group was the least (mean ± SD = 0.45±0.06) (p < 0.001). Statistical significance continues between the two groups. In the evaluation of intracapsular dynamic pressure measurements between groups, CG intracapsular dynamic pressure was the highest (mean ± SD = 74.87±9.2), while the L group had the lowest intracapsular dynamic pressure (mean ± SD = 24.1±10.6) is seen.