Titanyum kaplı polipropilen mesh kullanımının radyoterapi gören implant etrafındaki kapsül üzerine etkisi
Effects of titanium coated polypropylen mesh on periprosthetic capsular changes after irradiation
- Tez No: 536670
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kapsül formasyonu, vücuda herhangi bir yabancı cisim implantasyonu sonucu oluşan ve beklenilen bir süreçtir. Kapsül kontraktürü ise oluşan bu kapsül formasyonunun ilerleyici bir hal almasıdır. Gerek meme rekosntruksiyonu gereksede estetik amaçlı meme cerrahilerinde karşılaştığımız kapsül kontraktürü hem cerrah için hem de hasta için süreci uzatan ve zorlaştıran bir etkendir. İmplant bazlı rekonstrüksiyonlarda vücuda kalıcı bir yabancı madde yerleştirildiğinden dolayı kapsül etrafında ki yumuşak doku ve cilt yeteri kadar sağlıklı ve kalın olmalıdır. RT meme kanseri olgularında tedavi basamakları için önemli bir yer tuttuğundan dolayı protez üstündeki dokuyu daha sert, frajil ve sağlıksız bir hale getirmektedir. Tercihen kas altına koyduğumuz protezimiz her hastanın anatomik yapısı kendi içerisinde farklılıklar gösterebildiğinden kaynaklı her zaman, tümüyle kas altına yerleştirilemeyebiliyor. Bundan dolayı TKPM gibi implanta destek olacak materyallere ihtiyaç duyabiliriz. Çalışmamızda titanyum kaplı polipropilen meshin radyoterapili implant etrafındaki kapsüler değişikliğe etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla 5 gruptan oluşan 30 adet Wistar Albino cinsi ratın kullanıldığı bir deney modeli oluşturulacaktır. 1. Gruba sadece insizyon yapılacak ve insizyonlar dikilecektir. 2. Gruptaki hayvanların latissimus dorsi kası altına implant yerleştirilecektir. 3.Gruptaki hayvanların latissimus dorsi kası altına implant yerleştirilecek insizyonlar dikilecektir. Operasyon gününden 15 gün sonra deneklere radyoterapi verilecektir. 4. Gruptaki hayvanların latissimus dorsi kası kaldırılıp altına implant yerleştirilecek, protezin kasın örtmediği kısmı titanyum kaplı polipropilen mesh ile kapatılacaktır 5. Gruptaki hayvanların latissimus dorsi kası altına implant yerleştirilecek, kasın örtmediği implant bölgesi titanyum kaplı polipropilen mesh ile kapatıldıktan sonra insizyonlar dikildi. Operasyon gününden 15 gün sonra deneklere radyoterapi verildi. Tüm gruplar 3. Ayın sonunda sakrifiye edildi. İmplant ve kapsüle ait klinik değerlendirme Baker skorlaması ile, kapsül histolojisi masson üçlü boyası ile, perikapsüler enflamasyon etkisi ise Harrell'in skorlaması ile değerlendirildi. Gruplarda sadece RT alanarda Baker skoru 2 olan hayvanlar görüldü. Baker 3 ve Baker 4 skoru olan hayvan görülmedi. Enflamatuvar yanıtın değerlendirildiği skorlamada total skorlamada Grup 2 ve Grup 5 arasında anlamlı fark görülmüştür. Histolojik değerlendirmede Masson Trikrom boyamada TKPM'in bulunduğu αSMA, Kollojen 3, CD 68 değerleri Grup 3'te Grup 4'te anlamlı olarak fazla bulunmuştur. RT ve TKPM'in ayrı değerlendirmesinde TKPM'in bu parametreleri daha fazla artırdığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Capsule formation is a process expected to occur by any foreign body implantation. Capsule contracture is the progressive state of this capsule formation. The capsule contracture that we encounter in breast surgeries for both breast reconstruction and aesthetic purposes is a factor that makes the process more difficult for both the surgeon and the patient. Since a permanent foreign matter is implanted in the implant-based reconstructions, soft tissue around the capsule and the skin should be sufficiently healthy and thick. As RT holds an important place for treatment steps in breast cancer patients, it makes tissue on the prosthesis harder, fragile and unhealthy. Our prosthesis which we preferably placed under the muscle might not always be completely placed under the muscle, because the anatomical structure of because the anatomical structure of each patient may differ from each other. Therefore, we may need materials to support the implant like TKPM. In our study, we aimed to evaluate the effect of titanium coated polypropylene mesh on the capsular change around the implant after radiotherapy. For this purpose, experimantal model consisting of 5 groups will be formed, in which 30 Wistar Albino rats used. Group 1: Only incisions will be made and incisions will be stittched in the group. Group 2: Implant will be placed under the latissimus dorsi muscle of the animals in the group. Group 3: Implant will be placed under the latissimus dorsi muscle of the animals, incisions will be stittched in the group. The subjects will receive radiotherapy 15 days after the operation. Group 4: The latissimus dorsi muscle of the animals in the group will be elevated and the implant will be placed, the part of the prosthesis that is not covered by the muscle will be covered with titanium coated polypropylene mesh. Group 5: Implants will be placed under the latissimus dorsi muscle of the animals in the group, the incisions will be stittched after covering non-muscle-covered implant area with titanium coated polypropylene mesh. The subjects will receive radiotherapy 15 days after the operation. All groups were sacrificed at the end of the 3rd month. Clinical evaluation of the implant and capsule was evaluated by Baker scoring, capsule histology was evaluated by Masson Tricrom dye, pericapsular inflammation effect was evaluated by Harrel scoring. Animals having Baker Score 2 were seen in which only RT received in the groups. Animals having Baker 3 and Baker 4 score were not seen. In the scoring that is the evaluation of the inflammatory response, there was a significant difference in total scores between Group 2 and Group 5. In the histological evaluation, TKPM existing values of αSMA, Collagen 3, CD 68 in the Masson Trichrome dyeing were found to be significantly higher in Group 3 than Group 4. In the seperate evaluation of RT and TKPM, it is seen that TKPM increases these parameters more.