Psikiyatri servisinde yatan şizofreni hastalarının sigara kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of smoking of schizophrenia diagnosed patients during hospitalization
  1. Tez No: 337782
  2. Yazar: ALPTEKİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından engelenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sıradagösterilen sigara, tüm dünyada halen 1 milyar 250 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.Nikotin sigaranın içinde bulunan ve bağımlılığa neden olan en önemli kimyasal içeriktir..Nikotin sinir sistemindeki etkilerini nikotinik kolinerjik reseptörler üzerinden göstermektedir.Nikotin bağımlılığındaki temel etkenler nöroadaptasyon ve ko?ullu davranıştır.Psikiyatri hastaları arasında da nikotin bağımlılığı sıklıkla gözlenmektedir. AmerikaBirleşik Devletleri?nde üretilen sigaraların %43?ü psikiyatrik rahatsızlığı olan bireylertarafından tüketilmektedir. Psikiyatri hastaları sağlıklı bireylere göre daha fazla sigaratüketmekte, sigara bırakma giri?imlerinde ba?arısızlık sağlıklı bireylere göre daha sıkgözlenmektedir. ?izofreni hastaları ise psikiyatri hastaları arasında en fazla sigara tüketengrup olarak gözlenmektedir. ?izofreni hastalarının çok yüksek miktarda sigara içmesi self-medikasyon, antipsikotik ilaçların yan etkilerini azaltma, bili?sel sorunları düzeltme, sosyaletkile?imi sağlama gibi pek çok farklı hipotezle açıklanmaya çalı?ılmaktadır.Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kapalı PsikiyatriServisleri?nde Ocak 2011-Eylül 2011 tarihleri arasında yatırılarak tedavi edilen tüm ?izofrenihastaları dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 38 hastanın servis takibinde 24?ünün(%63.1)sigara içtiği gözlenmiştir. Sigara içen hastaların yaş ortalamalarının, eğitim sürelerinin sigaraiçmeyen hastalara göre daha fazla olduğu ve ailede sigara içen birey öyküsünün daha sıkolduğu gözlendi. Sigara içen şizofreni hastalarının yatışları ve taburculukları esnasındayapılan Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği?nde anlamlı derece düşüş gözlenirken, FagerströmNikotin Bağımlılık Ölçeği?nde değişme gözlenmedi. Hastalarda taburculuk esansında, buölçeğe göre yüksek nikotin bağımlılığı olduğu gözlendi. Serviste sigara içen şizofrenihastalarının %30?una sigarayı bırakmaları ile ilgili öneride bulunulmu?tu.Şizofreni hastalarında sigara içimi ve nikotin bağımlılığı sadece self medikasyonhipotezi ile açıklanamayacak bir durumdur. Servis takibinde sigara içen hastaların sigarakullanımına sosyal ve çevresel pek çok faktör etki etmektedir. Serviste takip edilen buhastalara yatışları esnasında sigarayı bırakmaları konusunda öneride bulunmak ve çeşitlitedavi seçenekleri sunmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Smoking is the second preventable cause of death which is indicated by World HealthOrganization and one billion 250 million people are still smoking worldwide. Nicotine is themost important chemical compound in the cigarette which causes addiction. Nicotine showsits effects on central nervous system through nicotinic cholinergic receptors. Neuroadaptationand conditioned behavior are basic factors in nicotine addiction.Nicotine addiction is also usually seen among psychiatric patients. People with adiagnosable mental disorder consume %43 of cigarettes in United States of America. Peoplewith mental disorder consume more cigarettes and have more failure in quit attempts thanhealthy people. Schizophrenic patients are the largest group which consume more cigarettesthrough psychiatric patients. Self-medication, lowering the side effects of antipsychotics,normalizing cognitive problems and esteblishing social interaction are few of the hypothesiswhich trying to explain this high consumption through schizophrenia diagnosed patients.In our study, all schizophrenia diagnosed inpatients between January 2011 andSeptember 2011 were included from ?stanbul University Cerrahpasa School of MedicineInpatient Psychiatry Clinics. 24 patients(%63.1) from 38 were observed as smokers. Meanage, level of education and history of smoking family member were statistically higher insmoker patients. Positive and negative symptom scale points statisitically lowered whileFagerström test for nicotine dependence points didn?t change. High levels of nicotineaddiction were observed through patients at discharge. 30% of the patients were advised togive up smoking during the stay.Self medication is not the only explanation of smoking and nicotine addiction throughschizophrenia diagnosed patients. During the hospitalization, different social andenvironmental factors affect the amount of cigarettes patients smoke. Advices to quit smokingand different treatment choices to quit should be given to those patients duringhospitalization.