Enflamatuar barsak hastalıkları ve inek sütü allerjisinde tedavi ile hastalık aktivitesinin gaita kalprotektin düzeyi ile izlenmesi
Monitoring faecal calprotectin levels in the follow up of disease activity and treatment of inflammatory bowel disease and cow's milk allergy
  1. Tez No: 337781
  2. Yazar: SELİM SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN ÇULLU ÇOKUĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Gaita kalprotektin enflamatuar barsak hastalığı (EBH) ve inek sütü allerjisinde (İSA) intestinal enflamasyonun derecesini gösterebilen invaziv olmayan bir belirteç olarak önerilmektedir. Gastrointestinal semptomları olan kolorektal enflamasyonlu hastalarda, hastalık aktivitesinin izleminde, relapsların gösterilmesinde, noninvaziv, basit ve güvenilir bir test olarak gaita kalprotektinin kullanılabilirliğini göstermeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntem: EBH çalışma grubuna yeni tanılı 32 hasta (23 ülseratif kolit ve 9 Crohn hastalığı) ve gastrointestinal şikayetleri olmayan 23 sağlıklı kontrol alındı. İSA çalışma grubuna yeni tanılı 32 hasta (24 İgE aracılı İSA ve 8 İgE aracılı olmayan İSA) ve gastrointestinal şikayetleri olmayan, inek süt spesifik İgE negatif 19 sağlıklı kontrol alındı. EBH'lerden tanı anında ve klinik remisyonda, İSA'lardan inek sütü diyetten çıkarılmadan önce ve sonra gaita kalprotektin ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Sonuçlar gram feces başına mikrogram olarak belirtildi.Bulgular: EBH grubu (aralık 105 - 1241 mcg/g) ile kontrol grubu (156 - 475 mcg/g) karşılaştırıldığında daha yüksek fekal kalprotektin seviyesine sahip bulundu (p< 0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Faecal Calprotectin is recommended as a non invasive indicative marker of the extent of intestinal mucosal inflammation associated with inflammatory bowel disease (IBD) and cow?s milk allergy (CMA). We aim to demonstrate the usability of measuring faecal Calprotectin as a simple, non invasive and reliable test in following up disease activity and pointing out relapses in patients with gastrointestinal symptoms associated with colorectal inflammation.Patients and methods: Newly diagnosed 32 patients were recruited into the IBD group (Ulcerative colitis 23 & Crohn?s disease 9) and 23 healthy subjects with no gastrointestinal symptoms were recruited into the control group. Newly diagnosed 32 patients were recruited into the CMA group (24 IgE mediated CMA and 8 non-IgE mediated CMA) while 19 healthy symptomless subjects were included into the control group. Faecal Calprotectin level assessments using ELISA technique were done at times of diagnosis and remission of IBD and before and after exclusion of cow?s milk from the diet of CMA patients.Results: Patients with IBD showed higher faecal Calprotectin levels than those observed in the control group (range 105-1241 microg/g vs. range 156-475 mcg/g, p< 0.001). Also faecal Calprotectin concentrations were found to be significantly higher before the start of treatment than in the remission period (565 +/- 305 vs. 264 +/- 220, p < 0.001). Patients with Crohn?s disease did not demonstrate significant falls in faecal Calprotectin levels when these were compared before and after treatment (601 +/- 304 vs. 391-370, p = 0.110). Faecal Calprotectin levels were noted to be higher in patients with Crohn?s disease than those with ulcerative colitis even in periods of clinical remission. Patients in the CMA group were shown to exhibit higher faecal Calprotectin levels than their controls (range 82-1142 microg/g vs. 156-475 microg/g, p= 0.011). The levels were significantly lower in the CMA patients after diet modification than they were before diet modification (254 +/- 169 vs. 516 +/- 311, p< 0.001).Conclusion: It has been shown that the Calprotectin levels that were initially high at the beginning of treatment had regressed after treatment. Thus it is suggested that faecal Calprotectin can help assess the disease activity and response to treatment in situations involving intestinal inflammation.