Gebelikte vajina florasındaki değişiklikler
Vaginal flora changes during pregnancy
  1. Tez No: 337789
  2. Yazar: HAZEL ÇAĞIN GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARIK ALTINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Gebe vajina florasında bulunan ve vajinit etkeni olabilecek mikroorganizmaların kültür ve polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırılması, trimesterler arasında oluşabilecek değişikliklerin değerlendirilmesi. Yöntem ve Gereç: Çalışmamıza, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniğine Kasım 2012?de başvuran 6-13 gebelik haftasındaki akıntı şikayeti olmayan 46 gebe dahil edilmiştir. Bu gebeler gebelik sonuna kadar takip edilmiş, 6-13 GH, 20-26 GH ve 32-38 GH olmak üzere üç kez vajinal sürüntü örneği alınmıştır. Aldığımız örneklerden bir eküvyon multiplex-PZR çalışması için ayırılmış, diğer 2 eküvyondan biri T.vaginalis yönünden direkt olarak mikroskobik incelemeye alınmış, diğeri ise aerob kültür için besiyerlerine ekilerek ve Gram boyaması yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 46 gebeden her üç trimesterde ayrı ayrı alınan vajinal sürüntü örneklerinden en sık Candida spp. üretilmiş, ikinci olarak da E.coli ve U.urealyticum üretilmiştir. Candida spp.?in anlamlı şekilde arttığı saptanmıştır. Candida spp. üretilen gebelerin hiçbirinde erken doğum veya düşük doğum ağırlığına rastlanmamıştır. Multipleks PZR yapılan 46 gebenin ilk trimesterde alınan vajinal sürüntü örneklerinden en sık G.vaginalis, azalan sıklık sırasına göre A.vaginae, B.fragilis, M.curtisii ve M.mulieris pozitif saptanmıştır. İkinci ve üçüncü trimesterde bu bakterilerde anlamlı artış saptanmamıştır. Sonuç:Trimesterler ilerledikçe Candida spp üretiminin anlamlı oranda arttığı bulunmuştur. Anaerobların izolasyonunda PZR yönteminin oldukça kullanışlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:To investigate microorganisms that may be found as a part of the vaginal flora and can cause vaginitis and to find the composition of the vaginal flora changes with the each trimester by using culture and polimerase chain reaction (PCR) method. Study design:We included 46 healthy pregnant women who were at between 6th to 13rd week of gestation and attampted to Istanbul Universty Cerrahpasa Medical Faculty Gynecology and Obstetrics Departmant in November 2012. We followed-up 46 pregnant women till the end of their pregnancies. We took three vaginal swab samples at each trimester. One of the samples were taken for PCR examination and the other two were taken for culture method. Results: Candida spp. were the most isolated one from the swab samples and E.coli and U.urealyticum were the second most isolated species . The ratio of isolation of Candida species incresed directly proportional with the trimesters. No complications such as premature labor or premature membrane rupture were seen during the pregnancies of the women whose vaginal samples positive for Candida spp. . When the first trimester vaginal samples were examined with PCR G.vaginalis is the most isolated form and then A.vaginae, B. Fragillis, M. Curtisii and M. Mulleris were isolated with in the decreasing order. There were no statistical difference between the trimesters Conclusion:The isolation ratio of Candida spp. significantly increased with each trimester. PCR method is very valuable for detection of anaerobic microorganisims.