Pilonidal sinüs morfolojisinin ameliyat seçimi üzerine etkileri
The effect of pilonodial sinus morphology on preferred surgical technique
  1. Tez No: 337815
  2. Yazar: ALPEN YAHYA GÜMÜŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜPHAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
GirişPilonidal sinüs, sakro-koksigeal bölgede yer alan kıl foliküllerinden kaynaklanan, genç yaşlarda ortaya çıkan, sık görülen ve hastanın yaşantısını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde konservatif yaklaşımların yanı sıra, çeşitli cerrahi yöntemler de kullanılmaktadır.AmaçBu çalışmada, cerrahi tedavi uygulanan pilonidal sinüs tanılı hastaların patolojik verilerinden yola çıkarak, seçilen cerrahi tekniğin belirlenmesinde göz önüne alınan morfolojik parametreleri retrospektif olarak ortaya çıkarmaktır.Gereç ve YöntemBu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2007 ile 2011 yılları arasında pilonidal sinüs tanısı ile farklı cerrahlar tarafından opere edilen 595 hastanın patoloji raporları retrospektif olarak incelenmiştir.BulgularLimberg grubunda fleb alanı ve sinüs ağzının en yakın cerrahi sınıra uzaklığı, diğer üç ameliyat grubundan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
IntroductionPilonodial sinus, seen in sacrococcygeal region caused by the hair follicles in young adults, is a common disease that can negatively affect the patient's life. Various surgical methods as well as conservative approaches can be used for the treatment of this disease.AimIn this study it was aimed to assess the effect of morphological parameters of resected specimens in patients with pilonidal sinus disease on preferred surgical technique, retrospectively.MethodIn this study, the histo-pathologic reports of 595 patients were evaluated retrospectively. Patients with pilonodial sinus were operated on by various surgeons at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Department of General Surgery between 2007 and 2011.ResultsIn Limberg group the flap area and the distance of sinus opening to the nearest surgical margin was significantly higher than the other groups.