Hipertansif ve hipertansif olmayan obezlerde inflamatuar parametreler ve kardiyovasküler risk faktörlerinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması
Inflammatory parameters and cardiovascular risk factors in hypertensive and normotensive obese and comparison with healthy children
- Tez No: 337816
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç Obeziteyle beraber inflamasyon ve endotel hasarının geliştiği savunulmakta ve gelişen inflamasyon, endotel hasarı ile obezite metabolik ve vasküler bozuklukların temelinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada hipertansif obez, obez ve kontrol grubun yağ dağılımı, insülin direnci, lipid profili, kan basıncı bulguları, karotis intima kalınlığı, mikroalbüminüri düzeyi karşılaştırıldı. Bulunan bulgular ışığında obezite ve obezite ile ilişkili hipertansiyonda gelişebilecek risk faktörleri ortaya konulmaya çalışıldı. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 10-18 yaşları arasında 27 hipertansif obez ve 33 obez hasta ile 20 sağlıklı çocuk alındı. Tüm hasta ve kontrol grubuna; ABPM, karotis intima-media kalınlığı (CIMT) ölçümü, inflamasyon belirteci olarak yüksek duyarlı C reaktif protein (hsCRP), leptin, adiponektin, interlökin 6 (IL-6), tümör nekrözis faktör-? (TNF- ?) testleri yapıldı. Bulgular Hipertansif obez grubun bel çevresi-sds?i ve yağ kitlesi z-skoru obez gruba göre anlamlı olarak yüksekti. Bu bulgular bize hipertansif obez grupta viseral yağlanmanın daha fazla olduğunu ve santral obezitenin hipertansiyon oluşumunda etkili düşündürdü. Hipertansif obezlerde leptin düzeyleri obez gruba göre anlamlı düşük bulundu. Bu bulgu hipertansif obez grubun ACEİ kullanımın olumlu etkisine bağlandı. Obez ve hipertansif obez grupta kontrol grubuna göre hsCRP, IL-6, TNF-? anlamlı yüksekti. Hipertansif obez grupta inflamatuar sitokinlerin obez ve kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Bulgularımız inflamasyonun obezite ile ilişkili hipertansiyonda aktif rol oynadığını düşündürdü. Çalışma grubumuzda 18 hastada c-IMT-sds (boy) artışı vardı. Bu grupta tüm belirteçlerden bağımsız olarak bel çevresinin c-IMT artışını etkileyen en önemli parametre olduğu bulundu. Sonuç Gerek hipertansif obez hastalarda gerekse c-IMT?si artmış hastalarda bel çevresinin anlamlı yüksek saptanması santral obezitenin aterosklerozdaki önemini gözler önüne serdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim Inflammation, endothelial defect, which are suggested to appear with obesity, underlie the metabolic and vascular disorders. In this study we compared fat distribution, insulin resistance, lipid profile, blood pressure results, carotid intima media thickness (CIMT), microalbuminuria levels between hypertensive obese, obese and control group. In consideration of these findings, we aim to present risk factors for obesity and obesity related hypertension. Materials and method Twenty seven hypertensive obese, 33 obese patient and 20 healthy children between 10-18 years old were enrolled in this study. All patient, control group had undergone APBM, CIMT, high sensitive C reactive protein, adiponectin, interleucina 6, tumor necrosis factor-? testing. Results Waist circumference ?sds and fat mass- z score of hypertensive obese group were significantly higher than those of obese group. According to these findings we supposed that visceral lipoidosis is much further in hypertensive obese group and central obesity plays an important role in hypertension occurrence. Leptin levels in hypertensive group was significantly lower compared to obese group. This finding is may be due to positive effects of ACEi useing. Inflammatory cytokines were higher in hypertensive obese group compared to obese and control group. Our results suggested that inflammation has critical impact on obesity associated hypertension. Yet, in our study group 18 patient had c-IMT-sds (height ) spike. Waist circumference was found to be most important parameter that affects c-IMT increase. Conclusion Enhanced waist circumference in patients with hypertensive obesity and increased c-IMT, implies the importance of central obesity in atherosclerosis.