Beyin travması ve kanama sonrası sıçanlarda farklı kolloid sıvılarının beyin ödemi üzerine etkileri
Effects on brain edema of different kinds of colloid fluid resuscitation after brain trauma and hemorrhage in the rat
  1. Tez No: 337814
  2. Yazar: ROVNAT BABAZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PERVİN SUTAŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Nöroşirürji, Anesthesiology and Reanimation, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beyin travması sonrası gelişen beyin ödemi tedavisinde uygulanacak olan sıvı resüsitasyonu kılavuzları hala yetersiz olduğundan, farklı kolloidlerin irdelendiği bir tez çalışması programlanmıştır. Tedavide kullanılan farklı kolloidlerin beyin travmalarında etkinliği araştırıldı. Sıçanlar sterotaktik çerçeveye yerleştirildi ve lateral-sıvı perküsyon hasarlama yöntemi ile beyin travması yapıldı. Trakeotomi sonrasında normokapni sağlayacak ventilatör ayarlarında ventile edildi. Nabız, arter basıncı, SpO2 ve ısı monitörizasyonu sağlandı. İnvaziv monitörizasyon, kan örneklenmesi ve akut kanatma için abdominal aort, ven kava inferior kateterize edildi. Akut hemorajiye tabii tutulan taklidi I grup dışındaki sıçanlar kanatıldı. Deney grupları; 10 ml/kg voluven® alan (Voluven®, grup V, n=8), 10 ml/kg %20 albumin alan (Albumin, grup A, n=8), opere olan ancak kanamayan ve sıvı almayan kontrol gurup (Taklidi I, grup T1, n=8), opere olup kanatılan ve 10 ml/kg %0,9 NaCl alan kontrol grupdan (Taklidi II, grup T II, n=8) oluşturuldu. Sıvı infüzyonu tamamlandıktan sonra 4 saat mekanik ventilasyonu sürdürüldü, kan gazları, biyokimyasal parametreler, onkotik basınç ve osmolarite ölçümü yapıldı ve toplam idrar çıkışı kaydedildi. Çalışma sonunda her gruptan 6 denekte beyin su içeriği hesaplandı ve 2 denekte ise histopatolojik çalışma yapıldı. Taklidi I grubunda ise ortalama arter basıncı, santral ven basıncı, hemoglobin ve hemotokrit anlamlı olarak yüksek bulundu (p>0.05). Diğer biyokimyasal tetkikler ve beyin su içeriğinde gruplar arasında fark bulunamadı. Beyin travması ve akut kan kaybı sonrası beyin ödemi üzerine etkileri araştırılan Voluven®, Albumin ve izotoniğin beyin hasarı ve ödem üzerine etkilerinde farklılık bulunamamıştır. Hipovolemi tedavisine olumlu etkisi olduğu düşünülüyorsa Voluven® , albumin veya serum fizyolojik kullanımından beyin travmasında kaçınılmasına gerek yoktur.
Özet (Çeviri)
While the guidelines for fluid resuscitation in the treatment of brain edema is still insufficient; the study group designed a thesis project to evaluate the effects of different colloid solutions in head trauma considering with major blood loss. Brain trauma performed to rats by lateral fluid percussion model under general anesthesia. Following tracheotomy mechanical ventilation applied to achieve normocapnia. The abdominal aort and caval inferior vein catheterized for monitorization, blood sampling and acute hemorrhage. Rats other than Sham group TI bled for 10 ml/kg in 10 minutes. Groups; (Voluven®, Group V, n=8) hydroxyethyl starch 10 ml/kg received, (Albumin, Group A, n=8) 20 % albumin 10 ml/kg received, control group (Sham group Grup TI, n=8 ) operated but not bled and not fluid received and other control group (Sham group Group TII, n=8) which received 0,9% NaCl 10 ml/kg. After fluid replacement mechanical ventilation continued for 4 hours and blood gasses and oncotic pressures and osmolarity and urine output recorded. At the end of the study all rats sacrificed and in 6 of each group brain water content calculated and the rest histopathologically evaluated by blinded pathologists. Mean arterial pressure, central venous pressure, hemoglobin and hematocrit was statistically significant in Sham group Group TI (p>0,05). No significant differences observed between groups in other biochemical results and brain water content. In our study, effect of voluven® and albumin following brain trauma and acute blood loss was investigated. Both had same effect on brain edema like saline received rats also no differences observed rather than the non resuscitated rats. In conclusion, if you think that have affirmative results, Voluven® , albumin and saline can be used as fluid resuscitation in acute blood loss and brain trauma.