Pilonidal sinüs cerrahisinde limberg flep yönteminin yeri (Karşılaştırmalı bir çalışma)
The Limberg flap methods at the surgery of pilonidal sinus (A comparative study)
- Tez No: 70084
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
7. BOLUM ÖZET Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğine Ocak 1991 -Temmuz 1998 tarihleri arasında, pilonidal sinüs hastalığı nedeniyle başvuran 96 olgu, 3 farklı operasyon tekniğiyle tedavi edildi. Limberg Flep yönteminin uygulandığı I.Grupta 34, Primer sütür yönteminin uygulandığı II. Grupta 38, Rotasyon flep yönteminin uygulandığı IH. Grupta ise 24 olgu yer alıyordu. Ortalama hastanede kalma ve işe başlama süreleri I.Grupta 6.5 ve 15.2 gün, ILGrupta 13.3 ve 24.8 gün, HI.Grupta ise 13.0 ve 22.9 gün olarak bulundu. Komplikasyon oranlan I.Grupta % 17.6, H Grupta % 34.2 ve m. Grupta % 20.9 olarak gözlendi Nüks oranları ise I.Grupta % 2.9, ILGrupta % 23.6 ve m.Grupta % 8.3 olarak saptandı. Her üç yöntemde de lokal komplikasyonların ve nüks sorununun tamamen ortadan kaldırılamadığı, buna karşın karşılaştırmalarda kullanılan parametrelerin hepsinde Limberg Flep yöntemiyle diğer yöntemlerden daha yüksek bir başarı oram elde edildiği görüldü. 82
Özet (Çeviri)
8.BOLUM SUMMARY In this study, 96 cases with pilonidal sinus disease were treated into three different groups of surgical technique between January 1991 and July 1998 in Department of General Surgery of Gaziantep University Medicine Faculty. In the first group Limberg Flap method was applied to 34 cases; in the second group primary closure method was applied to 38 cases; in the third group rotation flap method was applied to 24 cases. The average hospitalization period and length of time to return to work period were found to be 6.5 and 15.2 days for the first group, 13.3 and 24.8 days for the second group and 13.0 and 22.9 days for the third group respectively.The complication rates were observed to be 17.6 % for the first group, 35.2 % for the second group and 20.9 % for the third group. As for recurrence rates were determined to be 2.9 %, 23.6 % and 8.3 % respectively. It was also observed that the problems related to local complications and recurrence were not totally eliminated in any of the three metods. However, in all comparisons and parameters used, Limberg Flep method yield a higher success rates as compared to the other two. 83