Total tiroidektomi uygulanan olgularda isthmusu ayıran ve ayırmayan tekniklerin postoperatif komplikasyonlara olan etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 337817
  2. Yazar: HAMİT AHMET KABULİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BÜKEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç Güvenli ve efektif total tiroidektomi (TT) açısından son yüzyılda (yy) önemli değişimler olmuştur. Fakat benign hastalığı olanlar için ameliyat tekniklerin yararlılığı ve güvenirliği halen bir tartışma konusudur. Bu çalışmanın amacı, bilateral multi-noduler guatr (MNG) sebebiyle deneyimli endokrin cerrahlarının elinde isthmusu ayırarak ya da ayırmadan yapılan tiroid cerrahisinde, komplikasyon oranlarını karşılaştırmaktır. Bizim bilgimize göre, güncel literatürde bu konu ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Gereç ve Yöntem Bu prospektif çalışma, TT geçirmiş birbirini izleyen 60 hastayı içermektedir. Hastalar, bir torbadan üzerleri 'U' (isthmusu ayırmayan tiroidektomi) ya da 'D' (isthmusu ayıran tiroidektomi) ile işaretlenmiş bir fiş çekilerek bir tiroidektomi tekniğine rastgele atanmıştır. Grup 1 (n=30)' deki hastalar isthmusu ayrımayan (en bloc) TT, grup 2 (n=30) ' deki hastalar ise isthmusu ayıran TT geçirmişlerdir. Sonuçlar Post-operatif dönemde ortalama serum kalsiyum ve paratiroid hormon (PTH) seviyeleri, operasyon zamanı, Görsel Analog Skala (VAS= Visual Analog Scale) skoru ve rekürren laringeal sinir (RLS) paralizisi gruplar arasında farklı değildir. Kalıcı hipokalsemi ve kalıcı RLS paralizisi her iki grupta da görülmedi. Fakat grup 1 'deki total morbidite daha yüksektir (p= 0.038). Her iki grupta da postoperatif PTH seviyeleri, preoperatif PTH seviyelerinden anlamlı ölçüde daha düşüktür; (sırasıyla, p=0.007, p=0.011). Cerrahi mortalite yoktur. Karar İsthmusu ayırmayan total tiroidektomi, güvenli ve uygulanabilir bir cerrahi yöntem olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction Significant changes have been occured in last century for safe and effective total thyroidectomy (TT). However, the efficacy and safety of the techniques for patients with benign disease is still a matter of debate. The aim of this study was to compare the complication rates of TT without division of isthmus with division of isthmus undergoing thyroid surgery for bilateral multinodular goiter (MNG) in the hands of experienced endocrine surgeons. According to our knowledge there is no study related with this issue in current literature. Materials and Methods This prospective study included 60 consecutive patients who underwent to TT. Patients were randomly assigned to a thyroidectomy technique by pulling slips of paper labeled ?U? (for TT without division of the isthmus) or ?D? (for TT with division of the isthmus) from a bag. Patients in Group 1 (n=30) underwent to TT without division of the isthmus (en bloc), and patients in Group 2 (n=30) underwent TT with division of the isthmus. Results The mean post-operative serum calcium and PTH levels, operative time, VAS score, and recurrent laryngeal nerve palsy were not different between groups. There were either no permanent hypocalcaemia or permanent recurrent laryngeal nerve palsy. But total morbidity was higher in group 1 (p=0.038). In each group post-operative PTH values were significantly lower than pre-operative PTH values; (p=0.007, p=0.011 respectively). There was no surgical mortality. Conclusion Without division of the isthmus (en bloc) thyroidectomy is considered to be safe and technically feasible surgical modality.