Graves hastalığının kalıcı tedavisinde tiroidektomi ve RAİ tedavisinin klinik sonuçlarının değerlendirmesi
Evaluation of the clinical results of thyroidectomy and RAİ treatment in the definitive treatment of Graves' disease
- Tez No: 681953
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Graves hastalığı (GH), dolaşımdaki TSH reseptör antikorların (TRAb) varlığı ile karakterize olup günümüzde hipertiroidizmin en sık nedeni olmaktadır. Graves hastalarında ortaya çıkan retro oküler dokuların otoimmün bir hastalığı olan Graves Oftalmopatisi (GO) hastalığın en sık tiroid dışı bulgusudur. Graves hipertiroidili hastaların yaklaşık %20-25'inde klinik olarak aşikar Graves oftalmopatisi görülürken, sadece %5'inde orta ila şiddetli GO saptanmıştır. GH ile GO'in patogenezi birbirine bağlıdır ve GO seyri tedavi modalitesinin seçimini etkilemektedir. Graves Hastalığı antitiroid ilaçlar ve kalıcı tedavi modaliteleri olan RAİ ve cerrahi tedavi olmakla üç tedavi modalitesi mevcuttur. Bu çalışmada Graves hastalığının kalıcı tedavisinde kullanılan RAİ ve cerrahi tedavi modalitelerinin hastalığın semptomları ve Graves oftalmopatisi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Ocak 2015 - Aralık 2020 arasında multidisipliner Endokrin Konseyinde Graves Hastalığı tanısı ile 119 hastaya kalıcı tedavi planlanmıştır. Çalışma grubumuzu verilerine ulaşamadığımız 16 hasta dışlandığında cerrahi tedavi uygulanan 57 ve RAI tedavisi uygulanan 46 hasta oluşturmaktadır. Çalışmaya GO olan hastaların kalıcı tedavi öncesi ve sonrası Göz Hastalıkları Polikliniğinde göz muayenesi olan hastalar dahil edildi. Demografik, klinik, patoloji ve sonuç verileri hastane bilgisayar veri tabanından toplanmıştır. Bulgular: RAİ grubundaki hastalar cerrahi gruba kıyasla daha yaşlıydı (sırasıyla 49,6 ve 41,8 p= .005). Graves oftalmopati varlığında iki grup arasında anlamlı farklılık mevcuttu (cerrahi %75,4 RAİ %32,6 p=0,0001). İlk RAİ dozundan sonra hastaların %69,5 remisyon görüldü. Ek RAİ dozları sonrası genel remisyon oranı %95,6 idi. Cerrahi grubundaki hastaların tamamına total tiroidektomi uygulanmıştı. Cerrahi tedavi endikasyonları içerisinde %42,1 oranıyla GO dikkat çekmekteydi. Göz bulguları KAS, hastalığın şiddeti ve proptozis ile değerlendirildi. Kalıcı tedavi sonrası RAİ grubunda %21,8 (n=10) oranında, cerrahi grupta %8,8 (n=5) oranında GO progresyonu olduğu görüldü. Sonuç: Bu çalışmada Graves hastalığında kalıcı tedavi modalitelerinin klinik yanıtlarını değerlendirdik. Çalışmamızda Graves hastalığında cerrahi tedavinin aktif GO'si olan olgularda RAİ tedavisine kıyasla daha yüksek başarı oranına sahipti. Bu nedenle aktif GO'si olan hastalarda kalıcı tedavi olarak cerrahi seçeneği öncelikli tedavi olarak düşünülmelidir. Aynı zamanda her iki grupda tedavi yanıtnın değerlendirilmesinde KAS'ın diğer parametrelere kıyasla daha değerli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Graves' disease (GD) is characterized by the presence of circulating TSH receptor antibodies (TRAb) in the blood and is currently the most common cause of hyperthyroidism. Graves' Ophthalmopathy (GO), an autoimmune disease of retro-ocular tissues that occurs in patients with Graves', is the most common extrathyroidal symptom of the disease. Approximately 20-25% of patients with Graves' hyperthyroidism have clinically significant Graves' ophthalmopathy, whereas only 5% have moderate to severe GO. The pathogenesis of GH and GO are related to each other, and the course of GO influences the choice of treatment modality. There are three treatment modalities for Graves' Disease: Anthyroid drugs and definite treatment modalities, RAI, and surgical treatment. In this study, we aimed to compare the effects of RAI and surgical treatment modalities used in the definitive treatment of the patients with Graves' disease who have symptoms of the disease and Graves' ophthalmopathy. Materials and Methods: Definitive treatment was planned for 119 patients with the diagnosis of Graves' Disease decided in the multidisciplinary endocrine council between January 2015 and December 2020 at Akdeniz University Faculty of Medicine. Patients with GO who had eye examination in the ophthalmology outpatient clinic before and after definitive treatment were included in the study. Demographic, clinical, pathological and outcome data were collected from the hospital computer database. Results: Patients in the RAI group were older than the surgical group (49.6 and 41.8 p=.005). There was a significant difference between the two groups in the presence of Graves' ophthalmopathy (surgical 75,4% RAI 32,6% p=0.0001). After the first dose of RAI, 69,5% of the patients had remission. The overall remission rate after additional RAI was 95,6%. Total thyroidectomy was performed in all of the patients in the surgical group. GO was remarkable with a rate of 42,1% among the surgical treatment indications. Ocular symptoms were evaluated with CAS, disease severity and proptosis. After definitive treatment, GO progression was observed at a rate of 21,8% (n=10) in the RAI group and 8,8% (n=5) in the surgical group. Conclusion: In this study, we evaluated the clinical responses of definitive treatment modalities in Graves' disease. The surgical treatment in Graves' disease had a higher success rate compared to RAI treatment in cases with active GO. The surgery should be considered as the primary treatment as the definitive treatment in patients with active GO. At the same time, CAS was found to be more valuable than other parameters in the evaluation of treatment response in both groups.