QQ-100 Uydusu ile çift yönlü haberleşme sağlayacak sistem tasarımı ve analizi
Design and analysis of a system for two-way communication via the QO-100 Satellite
  1. Tez No: 914462
  2. Yazar: ÖMER OSMAN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Es'hail 2 / QO-100 (Qatar-OSCAR 100) uydusu sabit yörüngede 26˚ Doğu'ya yerleştirilen ve üzerinde amatör radyo hizmetlerinde kullanılmak üzere yukarı gönderme (uplink) frekansı 2.4 GHz, dinleme frekansı (downlink) ise 10.45 GHz olan iki adet doğrusal transponder bulunan bir yer sabit uydusudur. Düşük güçlü 250 kHz bant genişliğindeki (dar bant) transponder üzerinden ses, mors ve dijital iletişimi, 8 MHz bant genişliğindeki (geniş bant) transponder üzerinden ise amatör Dijital Video Yayını (DVB) gerçekleştirilebilmektedir. Uydu üzerinden sinyal alımı için uydu anteninin üzerinde bulunan LNB (Low Noise Block)'nin çıkışına bir bias tee devresi ve bu devrenin çıkışına Rx alıcısı yerleştirmek yeterli olurken sinyal iletimi için, Tx verici ile birlikte LNB'nin ön kısmına uygun frekansta çalışabilecek bir Tx anten monte edilmelidir. Böylece, LNB ve Tx antenini birlikte monte ederek aynı uydu çanağı hem alım hem de iletim için kullanılabilir. Bu tez kapsamında, Es'hail 2 / QO-100 uydusu üzerinde bulunan dar bant transponder'i kullanılarak sinyal iletimi yapılmıştır. Sinyal iletimi için gereken Tx anteni olarak 2.4 GHz frekansında çalışacak mikroşerit anten tasarlanıp üretimi yapılmıştır. Tasarlanan bu anten çanak antenin üzerindeki LNB'nin önüne monte edilerek sinyal iletiminin sağlanması planlanmaktadır. Uydu ile haberleşme sağlandıktan sonra, alınan ve iletilen sinyalleri hem alıcı hem verici olarak kullanılan yazılım tanımlı radyo alıcısı (SDR) ile gözlemleyerek sinyalin çift yönlü iletiminin gerçekleşip gerçekleşmediği gözlemlenecektir. Bu tez çalışması ile, QO-100 uydusunun doğal afet anlarında kesintiye uğrayan haberleşme ağlarına (cep telefonu, internet vb.) alternatif olarak acil durumlarda sesli görüşmelerin yapılabileceği bir haberleşme sistemi olarak kullanılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Es'hail 2 / QO-100 (Qatar-OSCAR 100) satellite is a geostationary satellite positioned at 26˚ East and has two linear transponders with an uplink frequency of 2.4 GHz and a downlink frequency of 10.45 GHz for amateur radio services. The narrowband transponder with a low power 250 kHz bandwidth supports voice, Morse, and digital communication, while the wideband transponder with an 8 MHz bandwidth supports amateur Digital Video Broadcasting (DVB). To receive signals via the satellite, it is sufficient to place a bias tee circuit at the output of the LNB (Low Noise Block) on satellite dish followed by an Rx receiver at the output of this circuit. For signal transmission, a Tx antenna operating at an appropriate frequency must be mounted in front of the LNB along with the Tx transmitter. Thus, by mounting the LNB and Tx antenna together, the same satellite dish antenna can be used for both reception and transmission. Within the scope of this thesis, signal transmission was achieved using the narrowband transponder on the Es'hail 2/QO-100 satellite. A microstrip antenna operating at 2.4 GHz was designed and manufactured as the Tx antenna required for signal transmission. It is planned to mount this designed antenna in front of the LNB on satellite dish antenna to ensure signal transmission. After the communication with satellite is established, it will be observed via the software-defined radio receiver (SDR) used as both receiver and transmitter whether the two-way transmission of signal is achieved. The goal of this thesis is to utilize the QO-100 satellite as an alternative communication system for voice calls in emergencies when conventional communication networks (such as mobile phones, internet, etc.) are disrupted during natural disasters.