Zonguldak havzası Bağlık - İnağzı kömür özelliklerinin derinliğe bağlı değişimi
Changing properties of Zonguldak Bağlik-İnağzi district coals related to depth
  1. Tez No: 337910
  2. Yazar: ALPER ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK CUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
T.T.K. Üzülmez Müessesesi Bağlık-İnağzı bölümünde çeşitli üretim faaliyetleri planlanarak, yaklaşık deniz seviyesinden aşağı kotlara doğru 18 derece meyil ile iki adet desandre sürülmüştür. Desandreler formasyona uygun olarak kömür damarlarını kesmiştir. Bu tez çalışmasında, kesilen kömür damarlarından sırası ile numuneler alınmıştır. Bu numunelerin fiziksel, kimyasal ve petrografik analizler ile karakteristik özellikleri belirlenmiş, derinliğe bağlı olarak karakteristik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Orijinal örneklerin kimyasal tanımlanmaları sonrasında bu örnekler üzerinde öğütülebilirlik ve petrografik çalışmalar yapılmıştır. Öğütülebilirlik çalışmalarında elde edilen değerlerin, kömür özelliklerinden çok, damar yapısında bulunan kül (mineral madde) dağılımına bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, her desandreden alınan örneklerin 1,60 gr/cm3 yoğunluklu çinko klorür çözeltisinde yüzdürme-batırma testi yapılmıştır. Bu testlerden elde edilen yüzen üründe (-1,60 gr/cm3 yoğunluklu üründe) vitrinit yansıtma ölçümlerini de içeren petrografik analizler yapılmıştır. Yüzdürme-batırma testlerinden alınan -1,60 gr/cm3 yoğunluklu ürünlerin petrografik bileşimlerinde önemli düzeyde farklılıklar olduğu saptanmıştır. Orijinal örneklerin yüzen kısımları üzerinde yapılan deneysel çalışmalarda elde edilen veriler; kömür damarlarının bulunuş derinliklerindeki artışa bağlı olarak yansıtma değerlerinde genel olarak bir artış olduğunu, uçucu madde ve azot içeriğinde azalma, karbon içeriğinde artma eğilimi ve kükürt, hidrojen ve oksijen içeriklerinde ise önemli bir değişim olmadığını göstermektedir. Derinlikteki artışa bağlı olarak HGI değerlerindeki artış ile birlikte, öğünebilirliğin arttığı, FSI değerlerinde de artış eğilimi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
T.T.K Üzülmez Corporation carries out some production activities at Bağlık-İnağzı section. This has opened two inclined shafts below the sea level with 18° inclination and it was faced the coal seam in accordance with formation. In this study samples from each coal seam were taken and their characteristics were investigated. Those characteristics include physical, chemical and petrographical properties relating depth are investigated. Following proximate and petrographical composition analyses, HGI tests were performed on original samples. The results of this first step showed that, HGI values varied with ash content (mineral matter) of coal seams. Therefore, to eliminate or reduce mineral matter effect, float-and-sink analyses carried on the samples from every desandre group of each original sample by using ZnCl2 solution in water. Ultimate and petrographic analyses including reflectance measurements were made on these float fractions. Experimental data that were produced from float fractions of showed that there was a declining tendency in the content of volatile matter and nitrogen, and an increasing tendency in the contents of sulphur, hydrogen and oxygen with burial depth of coal seams. While depth of the coal seams increases, HGI results increase which means grindability increases and there is change with FSI ( Free Swelling Index) values.