Doğal gaz alt yapı ve adres bilgi sistemlerinin oluşturulması ve entegrasyonu
Establishment and integration of natural gas infrastructure and address information systems
- Tez No: 337916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğal gaz, temizliği, ekonomikliği ve güvenliği nedeniyle günümüzde Dünya genelinde kullanımı oldukça yoğunlaşan en önemli enerji kaynaklarından biridir. Doğal gaz rezerv miktarları incelendiğinde Dünyamız için 70 yıl yeterli olacağı bilinmektedir. Dünya genelinde yoğun olarak kullanılmaya başlayan doğal gaz ülkemizde 1990?lı yıllarda yaygınlaşmıştır. İlk olarak İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa?da kullanılan doğal gaz 2000?li yıllarda yapılan ihaleler ile hemen hemen tüm kent merkezlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye?de doğal gaz dağıtım faaliyetleri 4646 Sayılı Doğal Gaz Kanunu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılmaktadır. Doğal gaz dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliklerinde belirlenen maddeler doğrultusunda; doğal gaz adres ve altyapı bilgi sisteminin oluşturulması ve işletilmesi istenmektedir. Bu çalışmanın hedefi, bu sistemlerin plot bir test alanında kurulması ve entegre edilmesidir. Bu hedef doğrultusunda, Çorum İli, Merkez İlçesi, Kale Mahallesi?nde bulunan bir bölge test alanı olarak alınmış olup bu bölgenin kadastral haritaları, imar planları, halihazır haritaları ve doğal gaz altyapı verileri temin edilmiştir. Uygulama kısmında adres bilgi sistemi ve altyapı bilgi sistemi oluşturulurken herhangi bir veritabanı programına ihtiyaç duymayan, XFM (XML Feature Modelling) teknolojisini kullanan Bentley Map V8i ve Bentley Geospatial Administrator programları kullanılmıştır. Sistemler oluşturulduktan sonra bu sistemlerde kullanılan adres ve doğal gaz altyapı bileşenlerine ait öznitelik bilgileri girilerek sistemler arası entegrasyon sağlanmıştır. Sonrasında adres, altyapı ve entegrasyon sonucu elde edilmiş sistemler üzerinde sorgulamalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, oluşturulan tüm sistemlerin düzgün şekilde çalıştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural gas is one of the most significant energy sources, used with a growing demand in the general of the World by the advantage of being hygienic, healthy, economic, and reliable. It is known that the natural gas reserves will be enough for coming 70 years for our World. The natural gas, used quite much in general of the World have been started to use in our Country since the beginning of 1990s. The natural gas was firstly used in Istanbul, Ankara, Eskişehir, and Bursa then started to be used in almost entire city centers at 2000s by means of auctions. In Turkey, the natural gas activities are performed by Energy Markets Regulation Corporation depending up on the natural gas law, numbered as 4646. According to matters in the Customer Services Instructions, the establishment and management of address and infrastructure information systems is required. The target of this study is the establishment and integration of these information systems. Towards this purpose, a region in Çorum City, Center Town, Kale District is selected as the study area and cadastral maps, reconstruction plans, base maps, and natural gas infrastructure data were obtained. In the application, when establishing address and infrastructure information systems, Bentley Map V8i and Bentley Geospatial Administrator softwares that use XFM (XML feature modeling) technology and do not need any database program were used. After establishment of the systems, the integration between them were provided by adding the feature information to the address and infrastructure components. Finally, the examinations were performed for the established address, infrastructure and integrated systems separately. As a result, it is detected that entire established systems works well.