Modellıng of mıcrostructure evaluatıon of weldıng by usıng fınıte element method (FEM)
Kaynak mikroyapisinin sonlu elelmanlar yöntemi kullanilarak modellenmesi
  1. Tez No: 337931
  2. Yazar: AHMED SAMIR ANWAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, AISI 1045 çeliğinin ark kaynağı V, çift V ve U kaynak ağızları için 2B-Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Isıdan etkilenen bölgenin sıcaklık dağılımı, mikroyapısı, tane büyüklüğü ve sertliği simule edilmiştir. Sonlu eleman modelini doğrulamak için deneysel çalışma yapılmıştır. Simulasyon ve deneysel çalışma sonuçları arasındaki çok yakın değerler, sonlu eleman modelinin mikroyapı, faz dönüşümü, tane büyüklüğü ve sertlik tahmininde çok etkili olduğunu göstermiştir. Ön ısıtma sıcaklığının, martensit dönüşüm üzerindeki etkisi analiz edilmiş, 225oC, 300oC ve 350oC sıcaklıklardaki ön ısıtmaların, 12 mm kalınlıktaki AISI 1045 çeliğinin sırasıyla V, U ve çift V kaynak ağızlı alın kaynaklarında, martensit dönüşümlerini ortadan kaldırdığı görülmüştür. V kaynak ağzının, diğer kaynak ağızları içerisinde, en düşük martenzit oluşumunu sağladığı ve en düşük ön ısıtma değeri ile martensit oluşumunu önlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, arc welding of the AISI 1045 steel is modelled by using 2D-FEM for three types of welding groove; V, double V and U. The temperature distribution, microstructure, grain growth, and the hardness of the heat affected zone (HAZ) of the welding are simulated. The experimental work is carried out to validate the FE model. The very close value between the simulation and experimental results show that the FE model is very effective for predicting the microstructure, the phase transformation, the grain growth and the hardness. The effect of preheating temperature on the martensite formation is analysed. It is shown that 225oC, 300oC and 350oC pre-heatings eliminate completely the martensite formation for 12 mm thick, V, U and double V-shaped butt welding of AISI 1045 steel. Among the welding grooves, the V-shape is providing the lowest martensite formation and the lowest preheating temperature for martensite elimination.