Gıs based multı crıterıa for selectıng hydropower potentıal locatıon
Coğrafi bilgi sistemleri tabanli çok ölçütlü hidroelektrik potansiyeli seçimi
  1. Tez No: 337933
  2. Yazar: IBRRAHIM HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Kuzey Irak ta bir nehir havzasında Coğrafi Bilgi Sistemleri ne dayalı (CBS) hidroelekrik potansiyeli fizibilite çalışması yapılmıştır. ArcGIS yazılımı kullanılarak bölgenin topografik özellikleri analiz edildi ve Sdaka Havzası ve alt-havzalarına ait sınırlar elde edildi. Ya birkaç küçük barajdan oluşan sıralı yada tek baraj ve büyük reservuardan oluşan dört farklı hidroelektrik santral alternatifi analiz edildi. Mevcut yağış ve akım verilerinin hidrolojik analizi ile her bir baraj alternatifine ait depolama kapasitesi, pik debiler ve akım-süreklilik eğrileri elde edildi. Herbir alternatifer ait baz (firm) kapasite ve proje debileri hesaplandı ve atrıca herbir barajın geometrik tasarımı da yapıldı. 50 yıllık geri dönüş süresi baz alınarak her bir alternatifin fayda/gider oranları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study carries out a feasibility analysis of hydropower potential for a river basin in North Iraq based on geographical information system (GIS). By using ArcGIS tools, the topographical features of the site were analyzed and the boundary of Sidakan basin and its sub-catchments were derived. Four different hydroelectric power plant alternatives were analyzed, consist either a set of sequential dams or a single dam with a relatively large reservoir. Hydrological analysis of available rainfall and discharge data revealed the storage capacity of each dam alternative, the peak discharge and flow duration curve (FDL) of the available river flow. The firm capacity and design flow for each alternative were computed, as well as geometrical designs of other components of each dam. The benefit/cost ratio (B/C) for each alternative was computed based on 50-year return period.