CBS-tabanlı çok kriterli karar verme yöntemiyle tesis yer seçimi: CTP boru fabrikası için bir uygulama
GIS-based multi criteria decision making for the selection of plant location: An application for GRP pipe production plant
- Tez No: 512404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bir tesisin belli kriterlere istinaden kurulacağı yerin veya arazinin seçilmesi tesis yer seçimi anlamına gelmektedir. Tesis yer seçimi ile ilgili kararlar önemli ve stratejiktir. Fabrika yer seçimi genel olarak yeni bir üretim tesisinin kuruluşu, mevcut bir üretim tesisinin büyütülmesi ve yeni koşullardan dolayı ekonomik olarak zarar da olan bir tesisinin yenilenmesi gibi nedenlerden oluşabilir. Bu çalışmada; Türkiye'deki ve yurtdışındaki Camelyaf Takviyeli Polyester (CTP) boru ihtiyaçlarını karşılamak için yeni kurulacak bir CTP boru tesisi yer seçimi yapılmıştır. Önce literatür taraması yapılmış, daha sonra tesis yer seçimi problemlerinde kullanılan ve bir CTP fabrikası yer seçiminde önem taşıyan kriterler tespit edilmiştir. Müteakiben, söz konusu kriterler, CTP fabrikalarında ve Devlet Su İşleri (DSİ) kurumlarında görev yapan danışmanlar ve uzman personeller ile görüşmeler sonucunda elde edilen yeni kriterler ile birleştirilmiştir. Kriterlerin önem derecesinin belirlenmesi uzmanların görüşleri sonucunda elde edilmiştir. Belirtilen kriterlere istinaden, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile alternatif yerler belirlenmiş olup, elde edilen alternatifler Bulanık VİKOR yöntemiyle sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Generally, the selection of plant location is a choosing of an area for establishing facility according to the certain criteria. Decisions on site selection are important and strategical. Selecting the plant location can be defined as an establishment of a new production facility, enlarging existing production plant and rebuilding a facility which is no longer economical due to new conditions. In this study, a new Glass fiber Reinforced Polyester (GRP) pipes production plant will be installed to meet the requirements of Turkish and overseas market demands. In this research, firstly literature review was done and two different types of criteria were determined, the criteria which are used in ordinary site selection problems and special criteria for selection of the GRP plant site. Subsequently, mentioned criteria were combined with new ones after consulting with experts in GRP pipe sector and State Hydraulic Works (SHW) agency, who are working in this field. The importance of the criteria has been obtained by expert opinions. In accordance with the mentioned criteria, alternative places for site selection were determined with Geographical Information System (GIS) and then alternative places were sorted by using Fuzzy VIKOR method.