Gaziantep ilinde erozyonun önlenmesinde kullanılabilecek bitkilerin araştırılması
Investigation of the plants which can be used to prevent erosion in Gaziantep city
- Tez No: 337958
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mücadele edilmesi gereken ciddi çevre sorunlarının başında gelen erozyonun en önemli sebeplerinden birisi bitki örtüsünün tahrip edilmesidir. Özellikle yüzey örtücü ve iyi kök sistemi olan bitkilerin tahrip edilip toprak yüzeyinin çıplak bırakılması erozyon şiddetini ciddi ölçüde artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı Gaziantep ilinin doğal vejetasyonunda yayılım gösteren ve erozyonu önlemede çözüm olarak önerilebilecek bitkilerin ekolojik özelliklerinin yanı sıra erozyon bitkileri açısından tür zenginliğinin tespit edilmesidir. Çalışmada doğal vejetasyonda mevcut bitkilerden başlanmış olup, bitkinin vejetasyon periyodunun uzunluğu, zor şartlara dayanıklılığı, kök derinliği ve yüzey örtülülüğü gibi faktörler göz önünde bulundurularak örnekler toplanmıştır. Toplanılan örneklerden Davis (1965-2010)?e göre 35 Familyadan 108 tür teşhis edilmiştir. Araştırma alnında tür çokluğu yönünden ilk 2 familya Fabaceae ve Asteraceae olarak tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki toplam florada Terofitler 60 (% 55,5), Hemikriptofitler 37 (%34,2), Geofitler 4 (%3,7), Kamefitler 4 (%3,7) ve Fanerofitler 3 (%2,7) olarak yer almaktadır. Erozyon alanlarında doğal olarak var olan bu bitkilerden yaralanılarak erozyonu en aza indirmek mümkündür. Erozyonla mücadelenin daha etkili olabilmesi için ekosistemin parçası olan yüzey örtücü bitkilerin tespit edilip, korunması için gerekli bilinçlenmenin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Destruction of flora is one of the most important causes of erosion, which is the most serious environmental problem. Particularly destruction of the plants with canopy coverage and improved root systems and exposure of soil surface significantly increases the severity of erosion. This study aimed to determine ecological characteristics of the plants which are distributed in natural vegetation of Gaziantep Region and can be recommended as a solution to erosion and to identify species richness in terms of erosion plants. The study used the existing plants in natural vegetation. Plant specimens were collected according to length of vegetation period, resistance to difficult conditions, root depth and canopy coverage of the plants. A total of 108 species belonging to 35 families were identified from the collected specimens according to Davis (1965-2010). Fabaceae and Asteraceae were identified as the first two families in terms of species richness in the study area. Therophytes 60 (% 55,5), Hemicryptophytes 37 (%34,2), Geophytes 4 (%3,7), Chamaephytes 4 (%3,7) and Phanerophytes 3 (%2,7) of total flora in the area. Erosion can be minimized by using these plants, which are naturally distributed in erosion sites. To combat erosion more effectively, awareness raising activities should be conducted to identify and conserve surface covering plants, which are a part of the ecosystem.