Antalya ilinde sera işletmelerinde çalışma koşullarının işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
The evaluation of working conditions in terms of occupational health and safety in greenhouse enterprises in antalya province
  1. Tez No: 337994
  2. Yazar: ZÜHAL TURHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Agriculture, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Antalya ilinde sera işletmelerinde çalışanların nitelikleri, davranışları, çalışma koşulları, sağlık ve güvenlik açısından karşılaşabilecekleri riskler, risklerle ilgili bilgi düzeyleri ve risklerden korunma yöntemleri araştırılmıştır. Çalışanların çalışma koşullarından kaynaklanan riskler ve risklere karşı alınması gereken önlemler konusunda önemli ölçüde bilgi sahibi değillerdir. Yanlış tutum ve uygulamalarda bulundukları, sağlıkla ilgili şikayetlerinin olduğu ve çeşitli kazalar geçirdikleri tespit edilmiştir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yapılması gerekenlerle ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the workers? qualifications, behaviors and working conditions who work in greenhouse enterprises, risks that they face in terms of health and safety, their knowledge levels about risks and their prevention methods from risks were investigated in Antalya province. There were established that workers do not have significant information about the risks that stem from working conditions and precautions that need to be taken against these risks, also they have wrong attitude and practices. In addition, they have health complaints and occupational accidents. In conclusion, according to findings proposals were made that things to be done in terms of occupational health and safety.