Baş-boyun kanseri tedavisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniğine canlı ortam doz ölçümünün katkısı
Contribution of in-vivo dose measurement on intensity modulated radiation therapy technique in head and neck cancer treatment
  1. Tez No: 337993
  2. Yazar: SEVDA SELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NINA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tekniği kullanılarak Elekta marka Precise model tedavi planlama sisteminde insan eşdeğeri yapı modeli (Rando Fantom) için nazofarenks kanseri tedavi planı oluşturulmuştur. Canlı ortam (in-vivo) doz ölçümlerinin YART tekniğinde yapılabilirliğinin ve tedavinin kalite kontrolüne katkısının insan benzeri yapı modeli kullanarak irdelenmesi amaçlanmıştır. General Electric (GE) marka Light Speed RT model bilgisayarlı tomografi ( BT ) cihazı ile insan eşdeğeri yapı modelinde BT görüntüleri elde edilerek YART planı için gerekli hedef ve riskli organlar BT görüntülerine çizdirildi. Tedavi planlama sisteminde 6MV enerji ile YART planı oluşturulup radyasyon dozunun değerlendirilmeleri yapıldıktan sonra dozimetri için uygun konumlar tespit edildi. Tedavi hacmi içinde ve dışında belirlenen noktalarda uygun dozimetre türü seçildi. Kullanılan termolüminesans ve yarı iletken dozimetrelerin kalibrasyonu yapıldı. Elekta marka Synergy model lineer hızlandırıcı tedavi cihazı kullanıp YART planı insan eşdeğeri yapı modeline uygulandı. Dozimetrik ölçümler her bir tür dozimetre için yapılarak doz verileri elde edildi. Radyasyon doz verileri tedavi planlama sistemiyle hesaplanarak elde edilen veriler ile karşılaştırıldı. Canlı ortam doz ölçümü için Planlanan Hedef Hacim (PTV) ve risk organı açısından uygun konumlar tespit edilip doz ölçümleri kabul edilebilecek seviyede olduğu görüldü. Tez kapsamındaki dozimetrik çalışmalar Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı?nda (AD) yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal cancer treatment plan was established for the human equivalent build model (Rando Phantom) by using the technique of Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) with Elekta Precise treatment planning system. The feasibility of in-vivo dose measurements in IMRT technique and contribution to the quality control of treatment were studied using a model of human-like structure. CT images of the human equivalent structural model were obtained with Generel Electric (GE) brand Light Speed RT model computed tomography (CT) device. Then target and organs at risk were drawn manually on CT images for IMRT plan. Following the establishment of IMRT plan in treatment planning system with 6MV energy and evaluation of radiation doses, suitable locations were determined for dosimeter. Dosimeter type was chosen in accordance with designated points inside and outside of the treatment volume. Calibrations of thermoluminescence and semiconductor dosimeters used in the measurements were performed. IMRT plan was applied to the human equivalent build model by utilizing Elekta brand Synergy model linear accelerator treatment device. Dosimetric measurements were performed for each dosimetry types and dose data were acquired. Radiation dose data were compared with the calculated data acquired from the treatment planning system. For in-vivo dosimetry appropriate positions for Planning Target Volume (PTV) and organ at risk were identified and dose measurements were found to be at acceptable levels. Dosimetric studies within the scope of the thesis were carried out at the Akdeniz University School of Medicine Department of Radiation Oncology.