Rosa pisiformis (Chrıst) D. Sosn. bitkisinin antioksidan, antiradikal aktivitesinin ve ısoproterenol ile oksidatif stres oluşturulan ratlarda antioksidan etkisinin belirlenmesi
The determination of rosa pisiformis (Christ) D. Sosn. plant antioxidant, antiradical activity and effect of antioxidant in rats isoproterenol-induced oxidative stress
- Tez No: 337996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rosa pisiformis (Christ) D. Sosn. bitkisinin antioksidan, antiradikal aktivitesini, bazı mineral (Zn, Cu, Fe, Mn, Cr, Se, Ca, Mg, K, Na) ve vitamin (E, A, C) düzeylerini belirlemek, aynı zamanda Isoproterenol uygulanmış ratlarda, kalp doku antioksidan enzimleri (GSH-Px, SOD, CAT) üzerine etkisini değerlendirmektir. Yapılan çalışmada mineral analizleri AAS ve ICP-MS, vitamin analizleri ise HPLC metodu kullanılarak, R.pisiformisin yaprak ve meyve metanol ekstraktlarının toplam fenol, flavonoid ve antioksidan kapasitesi, DPPH, süperoksit, hidroksil radikallerini süpürme aktivitesi spektrofotometrik olarak belirlendi. Deneysel aşamada 40 adet Wistar albino rat kullanılarak 4 grup oluşturuldu. Gruplar, Kontrol % 0,9 NaCl, ISO (100mg.kg-1), ISO (100mg.kg-1) + R.pisiformis (300mg.kg-1) ve R.pisiformis (300mg.kg-1) olarak oluşturuldu. Deneysel aşama 30 gün sürdürüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, Rosa pisiformis (Christ) D. Sosn. plant was to determine antioxidant, antiradical activity, certain minerals (Zn, Cu, Fe, Mn, Cr, Se, Ca, Mg, K, Na) and vitamins (E, A, C) levels, and also, the rats with Isoproterenol were to evaluate effect of plant on cardiac tissue antioxidant enzymes (GSH-Px, SOD, CAT). In the study, mineral AAS and ICP-MS and vitamin analysis has been carried out using HPLC method, R. pisiformis in methanol extracts of the leaves and fruits of total phenol, flavonoids, total antioxidant capacity and DPPH, superoxide, hydroxyl radicals scavenging activity were determined spectrophotometrically. Experimental period was performed 40 Wistar albino rat. The rats were divided into four equal groups. Control 0.9 % NaCl, ISO (100mg.kg-1), ISO (100mg.kg-1) + R. pisiformis (300mg.kg-1) and R. pisiformis (300mg.kg-1) has been created. Experimental period was continued for 30 days.