2,5-dimetilfenilhidrazin?in bazı 2,3-furandionlarla reaksiyonlarının araştırılması
Investigation of the reactions of 2,5-dimethyl-phenylhydrazine with some 2,3-furandiones
  1. Tez No: 337998
  2. Yazar: ADNAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışmada, 4-Benzoil-5-Fenil-1-(2,5-dimetilfenil)-1H-Pirazol-3-Karboksilik Asit ve 1-(2,5-dimetilfenil)-4-(etoksikarbonil)-5-Fenil-1H-Pirazol-3-Karboksilik asidin sentezleri gerçekleştirildi. Sentezlenen iki adet pirazol-3-karboksilik asit türevlerinin çeşitli N- ve O- uçlu nükleofillere karşı kimyasal davranışları araştırıldı. Sentezlenen asitlerin SOCl2 ile reaksiyonu sonucunda pirazol-3-klorokarbonil bileşikleri elde edildi. Bu klorokarbonil bileşikleri çeşitli alkol, amin, üre ve hidrazinlerle etkileştirilerek sırasıyla; ester, amid, üreid ve pirazolo-piridazin türevlerinin sentezi gerçekleştirildi. 1-(2,5-dimetilfenil)-4-(etoksikarbonil)-5-Fenil-1H-Pirazol-3-Karboksilik asitten elde edilen ve ester grubu ihtiva eden pirazol hidroliz edilerek iki uçlu pirazol-3,4-dikarboksilik asit bileşiği elde edilerek çeşitli reaktiflerle etkileştirilerek bir dizi yeni türevlerin sentezleri gerçekleştirildi ve ayrıca da bu bileşiğin farklı reaktif ve reaksiyonlara karşı davranışları incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis of 4-Benzoyl-5-Phenyl-1-(2,5-dimethylphenyl)-1H-pyrazole-3-carboxylic acid and 1-(2,5-dimethylphenyl)-4-(ethoxycarbonyl)-5-phenyl 1H-pyrazole-3-carboxylic acid were carried out. Various N- and O- terminal nucleophiles towards chemical behavior were researched, which synthesized of two pyrazole-3-carboxylic acids. Pyrazolo-3-chlorocarbonyl compounds were obtained by the reaction of synthesized acids with SOCl2. These cholorocarbonyl compounds were activated with various alcohols, amines ureas and hydrazines thereby ester, amide, ureide and pyrazole prydazine derivatives obtained respectively. Hydrolyses of pyrazole which also contains ester group, obtained from 1-(2,5-dimethylphenyl)-4-(ethoxycarbonyl)-5-phenyl 1H-pyrazole-3-carboxylic acid that two sided pyrazole-3,4-dycarboxilate acid was obtained and it was carried out to a series of new derivatives synthesis by the interaction various reagents and also the behaviors of this compound to different reagents and reactions were examined.