Süper iletkenlerde manyetik nüfuz derinliğinin incelenmesi
Investigation of magnetic penetration depth in superconductors
  1. Tez No: 338007
  2. Yazar: TUBA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, elementel olmayan II.tip süper iletkenlerde manyetik nüfuz derinliği incelenmiştir. Yüksek sıcaklık süper iletkenler olarak da bilinen II. tip süper iletkenlerin, kritik manyetik alan ve kritik sıcaklığın altındaki düşük sıcaklık değerinde , manyetik nüfuz derinliğinı artırıcı bazı özellikler taşıdığı ortaya çıkmıştır. Deneysel çalışmalarda hazırlanmış dikdörtgen, ince film bakır-oksit süper iletkenlerde manyetik nüfuz derinliğinin anizatropik özellikleri göz önünde bulundurularak, nüfuz derinliğinin artış nedenleri ortaya çıkarılmıştır. Deneysel çalışmalarda nüfuz derinliğinin beklenenden daha büyük değerler vermesi; numune sınırlarında oluşan normal akımlara, manyetik ve manyetik olmayan katkılara, dalga çifti çeşitlerine ve yakınlık etkisine bağlılığı görülmüştür. Andreev sınır durumu akımları ve nonlineer Meissner etkisi ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the magnetic penetration depth in non-elemental superconductors, known as II. type superconductors, have been investigated. Below critical magnetic field and critical temperature, some features which increaser the magnetic penetration depth of the high temperature superconductors, called as II. type superconductors, appear. At the experimental studies, considering of the anisotropic properties of the magnetic penetration depth in prepared rectangular shape thin copper-oxide thin film super conductors, the reasons of the increasing of them have been revealed. At the experimental works, the magnetic field penetration depths are obtained larger than the expected that due to normal currents at border of the sample, magnetic and non-magnetic impurities, the type of the wave coupling and the proximity effects. Andreev border condition currents and non-linear Meissner effects have also been investigated.