Tekstil ön terbiyesinde mikrodalga enerjisinden faydalanma olanaklarının araştırılması
An Investitigation of the application of microwave energy for the textile pretreatment
  1. Tez No: 33801
  2. Yazar: PERVİN ANİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
oz TEKSTİL ÖN TERBİYESİNDE MİKRODALGA ENERJİSİNDEN FAYDALANMA OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Bu teknolojik araştırma, muhtelif kumaşların ön terbiyesinin mikrodalga enerjisinden yararlanarak yapılabilirliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla önce ön terbiye işlemleri ve mikrodalga teknolojisi tanıtılmıştır. Dünyada tekstil sektöründe mikrodalga teknolojisi kullanımı araştırılmıştır. Tezin uygulamalar bölümünde gerek tek tek gerekse kombine prosesler olarak ön terbiye uygulamaları, mikrodalga enerjisi ve konvensiyonel sistemler karşılaştırılarak incelenmiştir. Tekstil sanayinin çok büyük bir kısmını oluşturması ve önemi nedeniyle detaylı olarak %100 pamuk ve daha sınırlı olmak kaydıyla %100 yün ve %100 poliester kumaşlar üzerinde yapılan deneyler, ön terbiyeden beklenen 5 temel parametre (beyazlık, haşıl sökme, hidrofilite, mukavemet ve çöpel uzaklaştırma derecesi) gözönünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Yapılan testlerin ışığında mikrodalga enerjisi ön terbiye prosesleri için alternatif bir metod olarak ortaya konmuş, avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE APPUCATION OF MICROWAVE ENERGY FOR THE TEXTILE PRETREATMENT ABSTRACT: This study is an investigation of the application of microwave energy for the pretreatment of various textile fabrics. For this purpose, initially pretreatment processes and microwave technology are explained. The use of microwave technology in textile industry is also investigated. In the experimental chapter several pretreatment processes both as individually and as combined are examined by comparing on the bases of microwave energy and conventional systems. In regard of greater use of 100% cotton fabrics in textile industry, a very detailed study of 100% cotton fabrics is carried out and at comparatively limited extent 100% wool and 100% polyester fabrics are examined. The assessment of experimental results are achieved in consideration of five basic parameters (degree of whiteness, desizing, absorbency, tensile strength and seed removal) which are essentials of pretreatment processes. In conclusion, the use of microwave energy for textile pretreatment processes is put forward as an alternative method, and advantages and disadvantages of the method are discussed.