Ekspert sistemler için bilgi bankası kavramlar
  1. Tez No: 33802
  2. Yazar: HATİCE ÖZÇAKICILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH C. BABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
oz Bu çalışmada, ekspert sistemler hakkında bilgi verilmiş ve kavramalar için ekspert sistemlerle bilgi bankası oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada; kavramalar için Turbo Pascal dilinde bir program hazırlanmış ve firmalardan sağlanan kavrama katalogları sayesinde oluşturulan bilgi bankası ile de kavrama seçimi yapılmıştır. Yapılan program sayesinde kullanılacak yere olabilecek en iyi kavramalar liste halinde elde edilmekte ve bunların arasından seçim yapılabilmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is introduced further information about expert systems and a data bank with expert system's is constituted. A computer program in Turbo Pascal is written for clutches and a clutch selection is performed by using data bank that is prepared by means of manufacturing catalogs. Proper clutches are listed and selection among these clutches can be easily performed under the auspices of written computer program.