Van gölü çevresi topraklarının kil mineralojisi
Clay mineralogy surrounded area of lake Van
  1. Tez No: 338012
  2. Yazar: AYLİN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Van Gölü çevresinden alınan 22 toprak örneğinin kil mineralojisi ve kökenleri saptanmaya çalışılmıştır. X- Işınları, tane boyu ve kimyasal analizler yapılmıştır. Bu toprak örneklerinin toz ve kil farksiyonunun ısıtılmış ve etilen glikollü X-Işınları analizlerinin sonucunda illit, klorit, smektit ve bir miktar kaolinit ve klorit-smektit karışık tabakalı mineraller olduğu ortaya konulmuştur. Toprakların üstünde oluştukları kayaçların mineralojisi ve bu toprakların kil mineralojisi arasındaki ilişki araştırılmıştır. İllit-klorit minerallerinin genellikle metamorfik Bitlis-masifi kayalarından kaynaklandığı, buna karşılık smektit gurubu mineraller ise genellikle volkanik kaya ve tüflerden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 22 soil samples of the surrounded area of Lake Van were studied to determine clay mineralogy and their origin. The chemical, X- Ray diffraction and size distribution analysis were carried out. Detailed X- Ray diffraction analysis results from bulk powder samples and heated and etilen glycolated of oriented clay fraction revealed smectite, illite, and chlorite minerals as well as small amount of kaolinite and mixed layered clay minerals. The relationship between the mineralogy of the parent rocks soils developed on and the clay mineralogy of these soils were investigated. Illite-chlorite minerals are inherited mostly from metamorbhic Bitlis-massif rocks, whereas smectite groub minerals are mostly inherited from volcanic rocks and tuff.