Sağlıklı ve delibaş (Coenuriasis) hastalıklı koyunların kan plazması ve beyin asetilkolinesteraz enzimi aktivitelerinin karşılaştırılması ve bu enzim üzerine bazı parazikuantal ve geniş spektrumlu antibiyotik ilaçların in vitro etkilerinin araştırılması
Comparison of the blood plasma and brain acetylcholinesterase enzyme activities of healthy sheeps and sheeps with Coenuriasis and investigation of the in vitro activities of some paraziquantal and broad effective antibiotick drugs on this enzym
  1. Tez No: 338013
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN BALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı ve halk arasında delibaş ''coenuriaiasis'' olarak bilinen koyunların kan plazması ve beyin homojenatı asetilkolinesteraz anzimi aktivitelerinin karşılaştırılması yapılmış ve gerek sağlıklı ve gerek hastalıklı koyun asetilkolinesteraz enzimi üzerine bazı parazikuantal ilaçların ve geniş spektrumlu antibiyotiklerin in vitro etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Van Büyükşehir Belediyesi Mezbahanesinden farklı zamanlarda 6 sağlıklı ve 6 hastalıklı koyundan kan alındı ve kesim sonrasında da koyun kafası alınarak hemen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Biyokimya ve Patoloji Laboratuvarı?na getirilerek kan plazması ve beyinlerin teşhisleri yapıldı. Kafataslarından çıkarılan beyinlerin fiziki görünümlerinin farklılığı açısından belirlemek amacıyla fotoğrafları çekildi. Daha sonra bu beyinlerden homojenat hazırlandı. Daha sonra gerek sağlıklı gerekse hastalıklı koyunların kan plazması ve beyin homojenizatları?nın asetilkolinesteraz enzimi aktiviteleri ölçülerek belirlendi. Bu ölçümler üç tekrar halinde yapıldı ve ortalamaları alındı. Son olarak kinetik çalışmaya geçildi. Hem sağlıklı hem de hastalıklı koyun enzimleri üzerine Rikobendazol, Amikasin, Gentamisin, Klindamisin ve Seftriakson ilaçlarının etkileri incelendi. Adı geçen bu ilaçlardan Rikobendazol ve Klindamisin bu enzimleri inhibe ederken Amikasin, Gentamisin ve Seftriakson ilaçlarının herhangi bir etkisinin olmadığı bulundu. Sağlıklı koyun üzerine uygulanan Rikobendazol ve Klindamisin ilaçlarının kan plazması I50 değerleri; 10.19x10-3 M ve 36.14x10-3 M olarak, hastalıklı koyun üzerine uygılanan Rikobendazol ve Klindamisin ilaçlarının kan plazmsı I50 değerleri ise 18.51x10-3 M ve 6.90x 10-2 M olarak bulundu. Ki değerleri sırasıyla sağlıklı koyun üzerine uygulanan Rikobendazol, Klindamisin; hastalıklı koyun üzerine uygulanan Rikobendazol, Klindamisin ilaçlar için sırasıyla 3.00x10-8 M, 7.36x10-7 M; 2.62x10-8 M ve 8.50x10-7 M olarak bulundu. Beyinde ise sağlıklı koyun üzerine uygulanan Rikobendazol ve Klindamisin ilaçlarının beyin homojenatı I50 değerleri 6.27x10-7 M ve 7.81x10-7 M hastalıklı koyun beyin homojenizatı I50 değerleri 27.75x10-7 M ve 7.67x10-7M olarak bulundu. Koyun beyni üzerine uygulanan Rikobendazol ve Klindamisin ilaçların Ki değerleri ise sağlıklı koyunda 3.06x10-8 M ve 1.82x10-6 M olarak, hastalıklı koyunda 1.02x10-7 M ve 1.95x 10-6 M olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, healthy sheep?s and ''coenuriasis'', which is known as ''gid'' among the public, blood plasm and the comparision of the activities of brain homojenizat acetylcholinesterase have been made and some paraziquantal drugs on the enzyme acetylcholinesterase and broad-spectrum antibiotics in vitro were investigated. For this purpose, from the Slaughterhouse of Van Metropolitan Municipality, 6 healthy and 6 diseased sheep?s blood samples were taken at different times and after slaughtered the sheep?s heads immediately were brought to the pathological and bio-chemistry laboratoaries of Van Yüzüncü Yıl University and blood plasm and brain diagnose have been made. In order to determine the difference in terms of the physical appearance of brains removed brains were photographed. Then, from these brains, some homojenizat were prepared. Then both healthy and diseased sheep?s blood plasma and brain homojenizat?s acetylcholinesterase enzym activities were determined. These measurements were done 3 times repeatedly and their averages were taken. Lastly, the kinetic study was done. The effects of drugs such as Rizkobendazol, Amikacin, Gentamicine, Clindamicine and Ceftriaxone, on both healty and diseased sheep?s enzymes were examined. The drugs of Rikobendazol and Clindamicin can inhibite but it was observed that the other drugs had no effect. While the I50 blood plasm value of Rizkobendazol and Clindamicin drugs over the healty sheep were 10.19x10-3 M and 36.14x10-3 M, the values of these drugs over the unhealthy sheep were found as 18.51x10-3 M and 6.90x10-2 M. Further Kİ value of Rizkobendazol and Clindamicine drugs over the healty sheep were 3.00x10-8 M and 7.36x10-7 M respectively and the same values of these drugs over the unhealthy sheep were found as 2.62x10-8 M and 8.50x10-7 M. The I50 value of Rizkobendazol and Clindamicin drugs over the healthy sheep?s brain were 6.27x10-7 M and 7.81x10-7 M, and the same values of these drugs over the unhealthy sheep?s brain were found as 27.75x10-7 and 7.67x10-7. Finally, Ki value of Rikobendazol and Clindamicine drugs over the healthy sheep?s brain were 3.06x10-8 M and 1.82x10-6 M and the same values of these drugs over the unhealthy sheep?s brain were found as 1.02x10-7 M and 1.95x10-6 M.