Organik hayvancılık
Organic animal husbandry
- Tez No: 338036
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya nüfus artışı ve buna bağlı olarak tarım ürünlerine olan talebin yoğunluğu, tarımsal üretimin konvansiyonel olarak yapılmasına neden olmuştur. Özellikle hayvanlardan daha fazla verim almanın amaçlandığı konvansiyonel hayvancılıkta çeşitli hormonlar, hayvan sağlığı ilaçları, kimyasallar, yem katkı maddeleri gibi girdiler kullanılmaktadır. Kullanılan bu girdiler hayvansal ürünlerde kalıntı bırakabilmektedir. Bu kalıntılar ise insan ve hayvan sağlığını ve doğal çevreyi olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengenin ve tüm canlıların sağlığını tehdit eder hale gelmiştir.Organik hayvancılık, Dünyada ve Türkiye'de gittikçe artan bilinçlenme ile birlikte gelişen tarımsal üretimin beraberinde getirdiği sorunlara çözüm için bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Organik hayvancılık da organik bitkisel üretim gibi üretim artışından ziyade kaliteli ve risksiz ürünler elde etmeyi amaçlamaktadır.Bu çalışma, ülkemizde organik hayvancılığın durumu, farklı hayvan türlerinde organik yetiştiricilik, besleme, sağlık-koruma ve organik hayvancılık sisteminin gerektirdiği yasal düzenlemeleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing world population and correspondingly the intensity of the demand for agricultural products have led to conventional agriculture production. Especially in conventional agriculture which aimed to get more productivity have been used inputs such as artificial baits, chemicals, drugs using for animal health, various hormones. These inputs used may leave harmful residues to animal products. So, these residues have been threatened human health, animal health and the health of all kinds of living creatures and ecological balance by affecting natural environment adversely.Organic Animal Husbandry with increasing awareness in Turkey and around the World has been emerged as an alternative for solutions to problems which are brought by developing agricultural products. Organic Animal Husbandry like in organic herbal products has aimed to grow qualified products which don?t contain any risks instead of increase of production.This study contains legal regulations which require organic animal husbandry system and health-protection, nutrition, growing up different animal species, the situation of organic animal husbandry in our country.