Konuta bağlantılı fiber hatları için internet protokolü üzerinden ses iletişimindeki kalite sorunlarının analizi
Analysis of voice quality problems for voice over internet protocol in fiber to the home connections
- Tez No: 338039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konuta bağlantılı fiber hattı, fiber optik iletiminin son kullanıcı cihazına kadar erişim altyapısının oluşturulmasıyla sağlanmaktadır. Fiber erişiminin konuta kadar ulaşmasıyla esnek, yeni teknolojilere uyumlu ve üstün kapasitesiyle tüm servis ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir altyapı sunulmaktadır. Konuta bağlantılı fiber teknolojisinin yüksek bant genişliği kapasitesi sunması sayesinde internet uygulamalarıyla hızlı bir şekilde entegre olmuştur. İnternet uygulamaları ile fiber altyapısının yakınsaması neticesinde internet protokolü üzerinden ses iletimi sağlanmıştır. Fakat internet protokolü üzerinden sesin iletimi veri iletimi gibi olmayıp gerçek zamanlı bir iletişim gerektirdiğinden internet protokolü yapısı gereği iletim süresince birtakım problemlerle karşılaşmaktadır. Bu tezde ilk olarak aktif ethernet ve pasif ethernet olarak iki tip konuta bağlantılı fiber altyapısı üzerinden uygulamalı olarak ses trafiği, veri iletimi şeklinde gerçekleştirilmiş ve ses iletimindeki kalite değerleri analiz edilmiştir. Titreme, paket kaybı ve gecikme kalite değerlerinin daha az etkilenerek iletilmesi amacıyla konuta bağlantılı fiber altyapısı içerisinde sanal yerel alan ağı, çok protokollü etiket anahtarlama altyapısında da sanal özel ağ konfigürasyonu ve iki çeşit ses kodek seçimi yapılarak testler tekrarlanmış ve kalite değerlerinde iyileşmeler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber to the home network is a residential communications infrastructure where fiber optic cables run all the way to the subscriber premises. As fiber moves towards the home, it brings the promise of flexible, future-proof, full service network platform with potentially unlimited capacity. The emergence of fiber to the home technology which offers high bandwidth will result in the convergence of the Internet and the fiber networks which will further stimulate the growth of Voice over Internet Protocol (VoIP). However, VoIP faces many problems mainly because of the nature of IP networks which were built to transport non-real-time data unlike voice. This thesis analyzes factors affecting the voice quality of VoIP between active ethernet and passive ethernet fiber to the home infrastructure?s end terminal to core exchange office while voice sends over internet traffic like as data. Further, selection two types of codec and implementation VLAN and VPN solutions to lessen the effects of factors which are packet loss, delay and jitter, are presented and finally these suggestions are analyzed.