Bazı ikili ve/veya üçlü alaşımların temel fiziksel özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
Investigation of basic physical properties of some binary and/or ternary alloys via density functional theory
  1. Tez No: 338054
  2. Yazar: YEŞİM MOĞULKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK, DOÇ. DR. YASEMİN ÖZTEKİN ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı ikili ve üçlü alaşımların (bu alaşımlar: çalkojenlerden NdTe (B1, B2, B3, B81 ve NbO), Nd2Te (C3 ve C15), NdTe2 (C38), Nd3Te (Cu3Au), Nd3Te4 (Pt3O4) ve TlNdTe2 (L21), nadir toprak elementli magnezyum alaşımlarından GdMg (B2) ve TbMg (B2), nadir toprak elementli gümüşlü alaşımlardan AgHo (B2), AgEr (B2) ve AgTm (B2), kübik anti-perovskite üçlü alaşımlardan SnNNi3 (E21), SbNNi3 (E21) ve PdNNi3 (E21), sert alaşım olan RuB2 (oP12)) yapısal, elastik, elektronik, titreşimsel, termodinamik ve optik gibi bazı temel fiziksel özellikleri ilk ilkesel kodlar (ab initio codes) kullanılarak incelenmiştir. Bu alaşımların göstermiş olduğu ilginç fiziksel özellikler literatüre kazandırılmıştır. Ayrıca, bu alaşımlar teknolojik ve endüstriyel cihazların uygulamaları için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In study of this thesis, basic physical properties such as structural, elastic, electronic, thermodynamic and optics properties of some binary and ternary alloys (which are chalcogenides: NdTe (B1, B2, B3, B81 and NbO), Nd2Te (C3 and C15), NdTe2 (C38), Nd3Te (Cu3Au), Nd3Te4 (Pt3O4) and TlNdTe2 (L21), magnesium alloys with rare earth elements: GdMg (B2) and TbMg (B2), silver alloys with rare earth elements: AgHo (B2), AgEr (B2) and AgTm (B2), cubic anti-perovskites ternary alloys: SnNNi3 (E21), SbNNi3 (E21) and PdNNi3 (E21), hard alloy: RuB2 (oP12)) have been investigated using ab initio codes. The interesting physical properties shown by these alloys are added to the literature. Also, these alloys could be used for applications of technological and industrial devices.