Ayçiçeği (Helıanthus annuus L.) bitkisi tohumlarının çimlenmesinde çinko (Zn+2) stresi ile protein içeriği, dna ve dna metilasyon modelindeki meydana gelen olası değişimlerin moleküler markörler ile değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of zinc (Zn+2) stress on protein content and also on the probable changes in dna methylation models by molecular markers in sunflower (Helianthus annuus L.) plant seed germination
- Tez No: 338085
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ağır metal kontaminasyonu dünyada önemli bir çevresel problemdir. Yüksek konsantrasyonlardaki ağır metaller hücrelerde ve dokularda kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Bu çalışmada ayçiçeği bitkisinde ağır metallerin toksik etkilerinin populasyon ve moleküler parametrelerde meydana getirdiği değişimlerin tespiti amaçlanmıştır. Çinko (Zn+2) metalinin ayçiçeği tohumları üzerine etkileri; populasyon parametrelerinden kök uzunluğu, gövde uzunluğu ve toplam çözünür protein miktarındaki değişimler kullanılarak belirlenmiştir. Ayçiçeği bitkisine ait total protein miktarında artan metal konsantrasyonlarına ters yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Çinko ağır metalinin ayçiçeği bitkisindeki genotoksik etkisi ise RAPD ve CRED-RA teknikleri ile incelenmiştir. RAPD analizi için 14 RAPD primeri kullanılmış 165 özgün polimorfik bant paterni gösterdiği bulunmuştur. CRED-RA analizi için kesin ve net bantlar veren 8 primer kullanılmıştır. Çinko ağır metaline maruz kalan ayçiçeğiinde, hem populasyon seviyesinde hem de moleküler seviyede önemli ölçüde değişimler gözlenmiştir. Çalışma sonucunda çinko ağır metalinin ayçiçeği için genotoksik bir ajan olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy-metal contamination is an important environmental problem in the world. High concentrations of heavy metals cause permanent damages to cells and tissues. In this study, the toxic effects of heavy metals in sunflower plant, in population and in molecular parameters were investigated. The effects of Zinc metal on sunflower seeds were determined using the changes in population parameters; root length, body length, and total soluble protein content. Total protein content of sunflower plant was determined in a relationship in the opposite direction increasing the amount of metal concentrations. Genotoxic effects of heavy metal of zinc on sunflower plants were investigated with RAPD and CRED-RA techniques. 14 RAPD primers were used for the analysis of RAPD and 165 polymorphic band patterns were found to be authentic. 8 primers that yielded precise and clear bands were used for the analysis of CRED-RA. Serious changes were observed in sunflower plants that were exposed to zinc heavy metal both at the population level and at the molecular level. As a result of the study the heavy metal zinc was determined as a genotoxic agent for sunflower plant.