Sıçanlarda kolit tedavisinde ağızdan verilen canlı ve enkapsüle edilmiş Pediococcus pentosaceus ozf suşunun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of oral administrations of live and encapsulated Pediococcus pentosaceus ozf strain on treatment of colitis in rats
- Tez No: 338092
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızda daha önceki çalışmalarda anne sütünden izole edilerek moleküler teknikler neticesinde Pediococcus pentosaceus OZF olarak tanımlanan ve probiyotik olduğu belirlenen suşun hem canlı hem de enkapsüle edilmiş formunun (sodyum aljinat+kalsiyum) kolit hastalığı üzerinde tedavi edici etkisi trinitrobenzin sülfonik asit (TNBS) ile kolit oluşturulan sıçanlardan elde edilen kan ile dalak ve kolon gibi doku örneklerinde araştırılmıştır. Sıçanlara TNBS muamelesini takip eden 24. saatte sıçanlarda su ve yem tüketiminde azalma, kilo kaybı ve bazı kayvanlarda kanlı ishal gözlenmeye başlandı. Yedi günün sonunda yapılan histopatolojik çalışmalar deneysel kolit oluşumunu doğrulamıştır. Probiyotiklerin kolit üzerinde tedavi edici etkileri bilinmekle beraber bu etki suşa- bağımlıdır. Çalışmamızda kullanılan OZF suşundan elde edilen ön veriler bu suşun birincil organlarda ve kanda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde anti influmatuvar etki sergilemediğini, daha kapsamlı ilave çalışmalara gereksinim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, therapeutic effect of both live and encapsulated (sodium alginate+calcium) form of Pediococcus pentosaceus OZF, which had been isolated from our previous studies and identified by molecular techniques, on TNBS-induced experimental colitis were studied on blood, spleen and colon samples of rats. 24 h-following treatment with TNBS, loss in body weight, decrease both in water and feed consumption as well as occurance bloody diarhea in some rats were observed. At the end of day-7, the occurance of colitis in rats were confirmed by histopathological studies. Although the therapeutic effect of probiotic strains on colitis is well established, strain-dependent effect is also known. The preliminary data obtained from our OZF strain used throughout the study shows that this strain does not demonstrate statistically significant anti-inflamatuar effect on primary targets and blood, therefore additional studies are needed.