İkinci basamaktan süper yarı-lineer dinamik denklemlerde için salınım teorisi
Oscillation theory for second order super half-linear dynamic equations
- Tez No: 338122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FEZA GÜVENİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, zaman skalası için gerekli olan bazı tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, ikinci basamaktan dinamik denklemler için salınımlılık kriterlerinden bahsedilmiştir.Dördüncü ve beşinci bölümde ise, bu konuda yapılan çalışmalar kullanılarak gecikmeli terim içeren yarı-lineer ve süper yarı-lineer dinamik denklemler için temel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is the introduction.In the second chapter, some definitions and theorems necessary on time scales for our results are given.In the third chapter, oscillation criteria of second order dynamic equations is mentioned.In the fourth and fifth chapters, we give basic results for half-linear and super half-linear dynamic equations with delay argument in view of the prior related works.