Yaya alanlarının işlevsel kullanımının Altındağ ilçesinde irdelenmesi
Examination of functional usage of pedestrian areas in Altindağ district
  1. Tez No: 338145
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yaya alanlarının kullanım biçim ve amaçlarının, özellikle tarihi kent merkezlerinin yayalaştırılması ile bu alanların kazandığı işlevsel özelliklerin ve bu özelliklerin kullanıcı ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığının ortaya konmasıdır. Bu amaçla, Ankara kenti Altındağ İlçesi sınırları içerisindeki Ulus Tarihi Kent Merkezinde yer alan iki farklı çalışma alanı seçilmiştir: Ulus Meydanı ve Çevresi? ve Hamamönü Yaya Alanı. Çalışmanın kapsamında, Türkçe ve yabancı dillerde yazılmış kitap, tez, makale, bildiri, fotoğraf gibi yazılı ve görsel kaynaklar ışığında yaya alanları kavramı, yaya alanlarının sınıflandırılması, işlevleri, planlaması ve tasarım kriterleri incelenmiştir. Çalışma alanlarına yönelik hazırlanmış planlar ile ilgili bilgiler verilmiş, çalışma alanlarının tarih içindeki mekansal değişimleri ve günümüzdeki sosyoekonomik yapısı ile kullanım özellikleri değerlendirilmiş, çalışma alanlarında yer alan tarihi ve kültürel varlıklara değinilmiştir. Son olarak, çalışma alanlarında yapılan gözlemlerin ve yayalar ile işyeri sahipleriyle yüz yüze yapılan anket çalışmalarının sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, yaya alanlarının işlevsel kullanım özellikleri saptanmış; bu alanların kullanımına ilişkin çeşitli sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the form and functions of the use of pedestrian areas, particularly the functional characteristics of these areas gained by pedestrianising historical urban centers and to what extent these characteristics meet the needs of users. For this purpose, two different field areas, which are located within the borders of Ulus Historical City Center in Ankara Altındağ District, are selected: ?Ulus Square and its Surroundings? and ?Hamamönü Pedestrian Area?. Within the scope of this study, the concept of pedestrian areas, the classification, functions, planning and design criteria of those areas are examined in light of written and visual resources, such as photos and books, theses, articles, bulletins etc. written in Turkish and other foreign languages. In addition, information about the plans developed for the field areas has been provided; the historical spatial change of these areas, the current socio-economic structure and the characteristics of the use of these areas have been evaluated; and the historical and cultural assets in the field areas have been mentioned. Finally, considering the results of observations made and data gathered from face-to-face questionnaires conducted with pedestrians and small business owners in the fields, the characteristics of the functional use of pedestrian areas have been determined and the various problems and potential solutions regarding the use of these areas are presented.