İran-Merağa ili peyzaj özelliklerinin turizm potansiyeli ve hareketliliği açısından değerlendirilmesi
The evaluation of İran, Meragha city with respect to its tourism potential and dynamism
- Tez No: 338147
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Merağa İli doğal-kültürel ve tarihi kaynaklari ile İran?daki en önemli 10 bölgeden birisidir. Bu ilde 260 adet tarihi ve arkeolojik alan (özellikle il merkezinde) yer almaktadır. Urartu, Aşkaniler, Selçukiler, İlhaniler , Sefeviler ve Kacarlar dönemlerinin izlerini taşıyan kale, dini yapı, türbe, camii, hamamlar, kilise, köpru ve tarihi evler bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin kuzey ve güneyinde bulunan dağlar; hareketli bir topoğrafya oluşturarak; doğa turizmi için eşsiz olanaklar sunmaktadır. Merağa İli doğal ve kültürel zenginliklerine rağmen ekonomik açıdan az gelişmi ve il ekonomisi tarıma bağlıdır. Son yıllarda uluslararası turizm, Dünya ekonomileri için en önemli sektörlerden birisi haline gelmiştir. Ekonomik kalkınma ve büyüme hamlesi yapan ve yapma aşamasında olan birçok ülkede `turizme dayalı ekonomik büyüme? adından en çok söz edilen kamu politikalarından biridir. Bu araştırmada, İran-Merağa İli turizm potansiyelin ortaya konularak bölge için en uygun turizm modeli belirlenmiştir. Merağa İlin?de turizm potansiyeli değerlendirilmesinde A?WOT Tekniğinden yararlanılmıştır. Bulgulara göre il için en uygun turizm modelinin doğa turizmi oldugu saptamıştır; bölgede turizm gelişiminin güçlü yanlerı (strengths), zayıflıkları (weaknesses), fırsatlar (opportunities) ve tehditleri (threat) saptanmış; faktörler ölçülebilir hale getirilmiştir, ve öncelikleri sayısal olarak ortaya konmuştur; Ayrıca bölge turizm geliştirmesini kısıtlayan faktörler ortaya konularak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maraga city with its rich natural and historical resources is one of the 10 most important tourist areas. In this region 260 historically and archeologically important areas (especially in its center) have been identified. A castle with traces of Urartu, Ashkani, Selchuki, ilhani, safavi, and Gacjar periods, as well as, houses of worship , shrines ,mosques, baths, churches, bridges, and historic cottages are found. Besides, mountains located in southern and northern regions have given the region a vibrant topography providing exceptional resources for natural tourism .Maraga city in spite of its natural and cultural richness has remained underdeveloped and its economy is dependent upon agriculture. In recent years, international tourism has become one of the most important sectors for world?s economy. International tourism was based on economic development policies as one of the hottest issues within public policies for many countries due to stage of economic growth and development. This study besides revealing tourism potentials of Meragha (Iran), aims at defining appropriate tourism model for the area. The study draws upon the A?WOT technique. According to the findings , the most appropriate model determined for the area is the natural tourism ; besides the strength of the area for development, the weakness, the opportunities and the threats have been identified , besides the factors are changed into quantifiable data and priorities have been put forth. In addition, suggestions have been made for the development of the sector.