Seyfe gölü tabiatı koruma alanının biyosfer rezervi olarak planlanması
Seyfe lake nature conservation area planning as a biosphere reserve
  1. Tez No: 338148
  2. Yazar: YASİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Korunan alanlar için belirlenen koruma yöntemlerinin merkeziyetçi ve yerel toplulukları dışlayan yapısı ile beklenen sonuçlara ulaşılması konusunda yetersiz kalması nedeniyle Biyosfer Rezervleri yaklaşımı, UNESCO nun İnsan ve Biyosfer Programı içerisinde ele alınmıştır. Diğer koruma statülerinden farkı yerel halkın katılımının temel alınmasıdır. Kamu, özel kurum ve kuruluşları ile yerel halkın bir yapı içerisinde, uluslararası bir ağ ile birbirlerine bağlanan alanlardan oluşmasından dolayı günümüzün en etkili koruma statülerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada ülkemizin önemli sulak alanlarından biri olan Seyfe Gölünün, sahip olduğu koruma statülerinden farklı olarak, biyosfer rezervi olarak değerlendirilmesi yönünde bir planlama yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu kapsamda öncelikle doğal yapı ile sosyo-ekonomik ve kültürel veriler tespit edilmiştir. Daha sonra ekolojik kriterlerle elde edilen veriler ilişkilendirilmiştir. Bunun sonucunda ekolojik olarak önemli alanların sınırları tespit edilmiştir. Son aşamada ise elde edilen haritalar çakıştırılarak bölgeleme sistemini gösterir harita elde edilmiş ve her bir bölge için yönetim hedefleri ile kullanım tipleri verilmiştir. 143.000 ha alana sahip olan öneri biyosfer rezerv alanının %14 ü çekirdek bölgesine, %32 i tampon bölgeye ve %54 si geçiş bölgesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
With their nature being centralized and exclusionist of the local actors, the existing protection status for most protected areas in the world are known to be insufficient to achieve the anticipated results. The Biosphere Reserves Approach is handled in UNESCO's Man and the Biosphere Programme in 1974. The main difference of this approach is based on the participation of the local population. It has become one of the most efficient protection statuses of the world due to the formation of a structure of international network in which public and private institutions and organizations and the local communities are interconnected. In this study, apart from its protection status Lake Seyfe, being one of our country's major wetlands, is assessed to be planned as a biosphere reserve. Natural structure and socio-economic and cultural data have been identified. Then ecological criteria are associated with the data obtained. As a result of these, boundaries of ecologically important areas are set. In the last stage the obtained maps are overlapped in order to get the map which shows zoning system. Management objectives and types of use are provided for each region. The 143.000 ha proposed biosphere reserve is divided into zones consisting of 14% core zone, 32% buffer zone and 54% transitional area.