Gökçekaya baraj gölü'nde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Wallbaum, 1972) yetiştiriciliğinin yapıldığı ağ kafeslerde sediment-sediment gözenek suyuna ilişkin bazı parametrelerin belirlenmesi
Determination of some parametres regarding sediment-sediment porewater in a rainbow trout (Oncorhyncus mykiss Walbaum, 1972) cage culture in Gökçekaya dam lake
  1. Tez No: 338149
  2. Yazar: SEDA KARAKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKASYA TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma Sakarya Nehri üzerine kurulu Gökçekaya Baraj Gölü'nde (Nallıhan/Ankara) yürütülmüştür. Baraj Gölü'nde belirlenen ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliğinin (Oncorhynchus mykiss) yapıldığı bir işletmeden (950 t/yıl), üretim periyodu öncesi ve üretim sonrasında sediment örnekleri alınmıştır. Sediment örneklerinde toplam fosfor (TF; % 0,088±0,005-,0,091±0,002), toplam azot (TN; % 0,170±0,002-0,170±0,001), organik madde (OM; % 0,144±0,004-0,146±0,002), redoks potansiyeli (-327,00±0,08? -170,00±4,08), % su içeriği (% 97,68±0,28-96,38±0,41) ve toplam organik karbon (TOC; % 0,113±0,001-0,134±0,001) değerleri ile sediment örneklerinden elde edilen sediment gözenek suyunda toplam filtre edilebilir ortofosfat (TFO; 2,52±0,14-7,75±1,18 µg/l), amonyak (NH3; 1,13±0,09-1,18±0,06 µg/l), nitrit (NO2; 8,83±0,23-12,75±0,22 µg/l), nitrat (NO3; 0,14±0,07-0,24±0,02 µg/l) ve pH (7,69±0,04-7,77±0,01)değerleri ölçülmüştür. Araştırma sonucunda, sedimentte toplam fosfor, redoks potansiyeli, % su içeriği ve toplam organik karbon değerlerinde; sediment gözenek suyunda toplam filtre edilebilir ortofosfat, nitrit ve nitrat değerlerinde istatistik olarak önemli bir artış gözlemlenmiştir. Ancak, sedimentte toplam azot ve organik madde konsantrasyonları; sediment gözenek suyunda pH ve amonyak derişimleri istatistik olarak önemli bir artış göstermemiştir. Araştırma bulguları Gökçekaya Baraj Gölü'nde ağ kafeslerde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliği kapsamında sediment ve sediment gözenek suyuna ilişkin önemli verileri içermektedir. Bulgular doğrultusunda yetiştiriciliğin su ve sedimenti şu an için olumsuz yönde etkilemediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Gökçekaya Dam Lake which is located on Sakarya River (Nallıhan/Ankara). Sediment samples were obtained from cage culture of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) with a capacity of 950 t/year before and after culture period. In sediment samples total phoshorus (TF; 0,088±0,005 - 0,091±0,002%), total nitrogen (TN; 0,170±0,002 - 0,170±0,001%), organic matter (OM; 0,144±0,004 - 0,146±0,002%), redox potential (-327,00±0,08 - -170,00±4,08), % water content (97,68±0,28-96,38±0,41%) and total organic carbon (TOC; 0,113±0,001 - 0,134±0,001 %) were measured. Sediment porewater total filtrable phosphorus (TFO) was 2,52±0,14-7,75±1,18 µg/l, amonium (NH3) was measured as 1,13±0,09-1,18±0,06 µg/l, nitrite (NO2) was 8,83±0,23-12,75±0,22 µg/l, nitrate (NO3) was elevated as 0,14±0,07-0,24±0,02 µg/l and pH ranged from 7,69±0,04 to 7,77±0,01. The results of this study revealed statistically significant increase in TP, redox potential, % water content and TOC in sediment samples, and TFO, NO2 and NO3 in sediment pore water. However, NO3 and organic matter concentration of sediment and sediment pore water did not show statisticallay significant increase. The results of the study include important data on sediment and sedimet pore water. Results from rainbow trout culture in Gökçekaya Dam Lake showed that cage culture at present has not a negative affect on water and sediment quality.