Kentsel atıksu arıtma çamurlarının toprağın bazı biyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkileri
Effects of municipal wastewater treatment sludges on some of the biological and biochemical properties of soil
- Tez No: 338167
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN NAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışmada, risk faktörü bulunmadığı tespit edilen arıtma çamurları ile bunların çıkarıldığı bölgeye yakın alanlardan toprak örnekleri (0-20 cm) alınarak özellikleri belirlenmiş ve inkübasyon ve sera denemeleri kurulmuştur. Ayrıca Ankara?da 1 yıl süreli tarla denemesi yürütülmüştür. Tüm denemelerde toprağın pH, EC, organik madde, toplam azot, amonyum ve nitrat azotu, yarayışlı P2O5, değişebilir K2O, katyon değişim kapasitesi, kireç, toplam ve alınabilir Cd, Pb, Ni, Zn, Cr, Cu analizleri ile beta glukozidaz, toprak solunumu (CO2 çıkışı) ve mikrobiyal biyokütle karbonu analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analyses performed on sewages from selected a region in which risk assessment determined that the sewage sludge had no risk factors, are evaluated. Soil samples (0-20 cm) were collected form near these facilities,and these samples were used for incubation and greenhouse experiments. One year field experiment was also conducted in Ankara city. In the all of experiments, some of properties of soil such as pH, EC, organic matters, total nitrogen, ammonium and nitrat nitrogen, available P2O5, exchangeable K2O, CEC, CaCO3, total and available Cd, Pb, Ni, Zn, Cr, Cu, and ß-glucosidase enzyme activity, soil respiration, and soil microbial biomass were determined.