N-tipi Delta-katkılı GaAs yapılarda lineer ve lineer olmayan geçişler
Linear and nonlinear transitions in n-type Delta-doped GaAs structures
  1. Tez No: 338182
  2. Yazar: YASİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, n-tipi delta-katkılı GaAs tabakasının potansiyel profilini ve dinamik altbant yapısını, Schrödinger ve Poisson denklemlerinin self-consistent (kendi-içinde tutarlı) çözümüyle hesapladık. İlk olarak, hem lineer hem de lineer olmayan altbandlararası izinli geçişler için optiksel soğurma katsayısının ve kırılma indisi değişimlerinin homojen ve homojen olmayan katkılama dağılımlarına duyarlı olduğunu gösterdik. Daha sonra da, lineer ve lineer olmayan alt-bandlar arası (1-2) geçişlerinin katkılama konsantrasyonu ve katkılama kalınlığına bağlı olarak değiştiğini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
In this study, we have calculated the potential profile and the dynamic subband structure of n-type delta-doped GaAs layer by solving the Schrödinger and the Poisson equations self-consistently. Firstly, for both the linear and the non-linear intersubband allowed transitions, we show that the optical absorption coefficient and the refractive index changes are sensitive to the uniform and non-uniform donor distributions. Then, we demonstrate that the inear and the non-linear intersubband (1-2) transitions changes as dependent on the doping concentration and the doping thickness.