Süreksizlik koşullarına sahip süreksiz katsayılı dirac operatörü için yarı-ters problem
Half-inverse problem for discontinuous dirac operator with discontinuity conditions
  1. Tez No: 338186
  2. Yazar: VAHDEDDİN UÇARER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN GÜLDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Ikinci bölümde, spektral parametreye lineer ¸sekilde bağlı süreksizlik koşulları ve sınır koşlullarına sahip Dirac sistemi tarafından üretilen diferansiyel denklem ele alınmış ve bu denklemin başlangıç koşulları ile süreksizlik koşullarını saglayan çözümleri için integral denklemleri ile bu çözümlerin asimtotik ifadeleri elde edilmiştir. Daha sonra, Wronskian determinantı ve özellikleri verilmiş, ?(?) karakteristik fonksiyon tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde,L probleminin özdegerlerinin asimtotik davranışları incelenmiştir, (?/2,?) aralıgında verilen potansiyel fonksiyon ve bir spektruma göre problemin katsay¬lar¬ tek olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis consists of introduction and three chapters. In first chapter, fundemantel definitions and theorems which are used in this thesis are given. In second chapter, differential operator which is generated by the impulsive Dirac system with boundary and discontinuity conditions linearly dependent on the spectral parameter is considered. Integral equations for solutions which satisfy initial and discontinuity conditions of this equation and asimptotic behaviours were obtained. After that, Wronsky determinant and properties of it are given and characteristic function ?(?) are defined. In last chapter, asimptotic behaviours of eigenvalues of problem L are investigated and it is proved that the coe¢cients of the problem can be uniquely determined by the potential in ((?/2,?) and one spectrum.