Bazı bitkisel fenolik asitlerin in vitro antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Bazi bitkisel fenolik asitlerin in vitro antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 338187
  2. Yazar: SERAP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FAZIL YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada bazı bitkisel fenolik asitlerin antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Bitkisel fenolik asitler Sigma-Aldrich (USA) ve Fluka (İndia) firmalarından temin edilmiş ve antioksidan çalışmalarında kullanılmıştır. Fenolik asitlerin antioksidan aktiviteleri 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) serbest radikal giderim kapasitesi, Total Antioxidant Status (TAS) ve Total Oxidant Status (TOS) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. DPPH serbest radikal giderim kapasitesinin belirlenmesinde Askorbik asit ( C vitamini) kontrol olarak kullanılarak kıyaslama yapılmıştır. Kontrol olarak kullanılan C vitamini 0,1 mg/ml de % 78,9; 0,5 mg/ml de ise % 97,7 olarak tespit edilmiştir. Buna göre çalışmada kullandığımız fitokimyasallardan Ethyl 3,4 dihydroxybenzoate? nin 0,1 mg/ml? lik konsantrasyonda % 95,5; Gallik asitte % 94,4; Rosmarinik asitte % 84,7 ve 3,5 Dimethoxy-4-hydroxycinnamic asitte % 82,35 olarak belirlenmiştir. 0,5 mg/ml? lik konsantrasyonda ise Gallik asitte % 96,94; Kafeik asitte % 96,93; 3,5 Dimethoxy-4-hydroxycinnamic asitte % 96,45 ve Ethyl 3,4 dihydroxybenzoate de ise % 95,53 olarak tespit edilmiştir. TAS analiz yönteminde elde edilen veriler trolox olarak adlandırılan E vitamini analoğuyla karşılaştırılmıştır. Buna göre, örneklerin TAS değerleri 2 mmol/L konsantrasyondan yüksek ise antioksidan kapasitesi fazladır. Çalışmada kullandığımız fitokimyasallardan 3,5 Dimethoxy-4-hydroxycinnamic asit? in 4,28 mmol/L konsantrasyon ile en fazla antioksidan seviyesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Linoleik asit 0,03 mmol/L konsantrasyon değeriyle en düşük antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. TOS test sisteminde elde edilen veriler ticari olarak sağlanan hidrojen peroksit (H2O2) ile kıyaslanmıştır. TOS değeri 0,005 µmol/ml konsantrasyondan küçük ise antioksidan değeri oldukça yüksektir. Araştırdığımız fenollik asitlerin hepsinin değeri 0.005 µmol/ml konsantrasyondan küçük olduğu tespit edilmiştir. TOS verilerine göre en yüksek antioksidan aktiviteyi 0,0023 µmol/ml konsantrasyon değeri ile Linoleik asit? in gösterdiği tespit edilmiştir. TAS ve TOS değerleri arasındaki korelasyon Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about in vitro antioxidant activities of several herbal phenolic acids. The herbal fenolic acids have been provided by Sigma-Aldrich (USA) and Fluka (India) companies and used in antioxidant researches. The antioxidant activities of phenolic acids have been investigated by means of implementing 1.1-diphenyl-picrilhidrasil independent radicals removal capacity (DPPH), Total Antioxidant Status (TAS) and Total Oxidant Status (TOS) methods Ascorbic acid ( vitamin C) was used to determine independent radicals removal capacity (DPPH) in a controlled way and some comparisons were made. The results revealed that vitamin C, which was used in a controlled way, was found to be % 78.9 in 0,1 mg/ml and % 97.7 in 0.5 mg/ml. According to these findings, among the phytochemicals used ethyl was of % 95.5 in 0.1 mg/ml concentration of dihydroxybenzoate; %94.4 in gallic acid; %84.7 in rosmarinik acid and %82.35 in 3,5 Dimethoxy-4-hydroxycinnamic acid. It was also found out that the substance was of % 96,94 in 0.5 mg/ml concentration in gallic acid; % 96,93 in cafeic acid; % 96,45 in 3,5 Dimethoxy-4-hydroxycinnamic acid and % 95,53 in ethyl dihydroxybenzoate. The data collected by TAS analysis method were compared with vitamin E analogue called trolox. According to the results if TAS values of the samples are higher than 2 mmol/L concentration, the antioxidant capacity will be higher too. Among the phytochemicals used in the research 3,5 Dimethoxy-4-hydroxycinnamic acid was found to have the highest antoxidant capacity with a concentration of 4,28 mmol/L. On the other hand, linoleic acid was found to have the least antoxidant capacity with a concentration of 0,03 mmol/L. The data collected by TAS test system were compared with hydrogen peroxide (H2O2) , which was commercially provided. This revealed that if the TOS values were lower than 0,005 µmol/ml concentration, the antioxidant values would be high. All the phenollic acids we researched had lower values than 0,005 µmol/ml concentration. According to the TOS data, the highest antioxidant capacity was of linoleic acid with a concentration of 0,0023 µmol/ml. The correlations between TAS and TOS values were calculated using Oxidative Stress Index.