Kozluk(Batman) ilçesi Tuzlagözü tuzlasından halofilik bakterilerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterisation of halophilic bacteria from Tuzlagozu saltern of Kozluk (Batman)
- Tez No: 367495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada; 15 Mayıs 2009 tarihinde Batman İli Tuzlagözü Köyü sınırları içerisinde bulunan Tuzlagözü Tuzlasından toplanan kristalize tuz, tuzlu toprak ve tuzlu su örneklerinden halofilik bakterilerin izolasyonu ve karakterizasyonu amaçlandı. Seyreltme plaka yöntemi ile yapılan sayımlarda su örneklerindeki halofilik bakteri sayısı 5X10-2kob/ml ve toprak örneklerindeki halofilik bakteri sayısı 2X10-3 kob/gr olarak belirlendi. İzole edilen suşların tuz içermeyen ortamlarda üremediği ve %2.5, %5, %10, %15 %20 ve %25 oranında NaCl içeren ortamlarda ürediği tespit edildi. Koloni morfolojisine göre seçilen beş izolatın dördünün gram negatif, birinin ise gram pozitif özellikte boyandığı belirlendi. Suşların; fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri belirlenerek RAPD-PCR tekniği ile ayırımı yapıldı. Suşların benzerlikleri dendogram halinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
This ivvestigation was carried out 15 May 2009 Tuzlagözü saltern located within the village of Batman province Tuzlagözü collected crystallized salt, saline soil and saline water samples was to isolation and characterization of halophilic bacteria. Halophilic bacteria in water samples of the dilution plate method and censust here are 5X10-2 cfu/ml and the number of cacteria in soil samples halophilic 2X10-3 cfu/g respectively. Not growing strains isolated from salt-free media, 2.5%, 5%, 10%, 15%, 20%, and 25% were found to breed in media containing NaCl. Four of the five isolates selected according to colony morfology, gram negative, gram pozitive is one the properties were painted. Strains, physiological and biochemical characteristics were determined and the seperation of RAPD-PCR tecnique. Dendgogram of the strain presented as the similarities.