Synthesis of spiro cyclopentenone-pyran and spiro dihydropyran compounds
Spiro siklopentenon-piran ve spiro dihidropiran bileşiklerinin sentezi
- Tez No: 338209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET DEVRİM ÖZDEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Spirosiklik bileşikler birçok biyolojik aktiviteye sahip doğal ürünlerin yapısında bulunmaktadır. Siklopentenon yapısında mevcut olan siklopentenon piran halkasını içeren yapılar siklopentenon prostaglandinler olarak geçen ve birçok psikolojik hastalığın tedavisinde kullanılan yapılardır. Dihidropiran halkasını içeren yapılar doğada birçok molekülün yapısında bulunup, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yapısında mevcuttur. Pauson-Khand reaksiyonu ve Halka Kapama Metatezi spirosiklik yapıların elde edilmesi için literatürde yaygın olarak kullanılan metotlardır. Bu çalışmada 6-oxaspiro[4.5]deca-1,8-dien 66 ve 1-oxaspiro[5.5]undeca-3,7-dien 72 yapıları Grubbs? birinci jenerasyon katalizörü kullanılarak, halka kapama metatezi ile 80 % ve 82 % kimyasal verimle elde edilmişlerdir. Daha sonrasında, 4a?,5?-dihidro-1'H-spiro[siklopent[2]en-1,3'-siklopenta[c]piran]-6'(4'H)-on 68 yapısı NMO ve Co(CO)8 varlığında Pauson-Khand reaksiyonu ile 82 % kimyasal verimle elde edilmiştir. Aynı şekilde, 4a',5'-dihidro-1'H-spiro[siklohex[2]en-1,3'-siklopenta[c] piran]-6'(4'H)-on 74 yapısı 82 % kimyasal verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiro cyclic compounds found in the structure of natural product that has biological activities. The structures contain cyclopentenone pyran ring composed of cylopentenone ring known as cyclopentenone prostaglandins which are used in the treatment of psychological diseases. Dihydropyran ring contain compounds found in the structure of molecules used in the anti-cancer treatment drugs. Pauson-Khand reaction and Ring Closing Metathesis are frequently used methods in the literature for synthesize of spirocyclic units. In this study, 6-oxaspiro[4.5]deca-1,8-diene 66 and 1-oxaspiro[5.5]undeca-3,7-diene 72 was obtained by Ring Closing Metathesis using Grubbs First Generation Catalyst with 80 % and 82 % overall chemical yield respectively. Then, 4a?,5?-dihydro-1'H-spiro[cyclopent[2]ene-1,3'-cyclopenta[c]pyran] -6'(4'H)-one 68 was synthesized via Pauson-Khand Reaction in the presence of NMO as a promoter and Co(CO)8 with 82 % overall chemical yield. In the same manner 4a',5'-dihydro-1'H-spiro[cyclohex[2]ene-1,3'-cyclopenta[c]pyran]-6'(4'H)-one 74 was obtained with % 84 overall chemical yield.