Hygrothermal fracture analysis of fibrous composites with variable fiber spacing using JK-integral
Değişken elyaf aralığına sahip elyaf takviyeli kompozitlerin JK-integrali ile higrotermal kırılma analizi
  1. Tez No: 338231
  2. Yazar: FARİD SAEİDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, bir Jk-integral bazlı hesaplama yöntemi, değişken fiber aralığına sahip lifli kompozit laminatlarda kırılma analizi yapmak için geliştirilecektir. Bu çalışma sadece termal yükü degil,hem de higroskopik sınır koşuluna maruz elyaf kompozitler için yapılacaktır. J¬k-integral formülasyonu düzlemi ortotropik hygrothermoelasticity ve bünye bağıntıları kullanılarak yapılacaktır. Çözmede sonsuz küçük alanlar'ile çalışmak zor olduğu için, formülasionu alan bağımsız hale getirmek buçalışmanin en önemli uğraşlarından birisidir. Alanbağımsız hale geliştirilen Jk-integral genel amaçlı sonlu elemanlar analiz program ANSYS'e entegre edilecektir. Elyaf aralığının mod I ve II gerilme şiddeti çarpanları, enerji bırakma miktarı ve T-gerilmesi üzerinde ki etkileri ni araştırmak için parametrick analizler yapılacaktır.Doğrulama ve karşılaştırma için, bazı sonuçlar Hacmi Korelasyon Tekniği (DCT) kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Jk-integral based computational method will be developed to conduct fracture analysis of fibrous composite laminates that possess variable fiber spacing. This study will be carried out for the fibrous composites exposed to not only thermal but also hygroscopic boundary condition, which results hygrothermal load. Formulation of the Jk-integral will be carried out by using the constitutive relations of plane orthotropic hygrothermoelasticity. One of the most important challenges of this study is to change Jk-integral formulation into domain independent form, because dealing with infinitely small domains in solving the integral would be frustrating. Developed form of Jk-integral will be merged to ANSYS, a finite element analysis software. Numerical results will be generated so as to assess the influence of variable fiber spacing on the modes I and II stress intensity factors, energy release rate, and the T-stress.For validation and comparison, some of the results are also obtained using Displacement Correlation Technique (DCT).