Effect of hydraulic parameters on the formation of vortices at intake structures
Hidrolik parametrelerin su alma yapılarında girdapların oluşumuna etkisi
  1. Tez No: 338234
  2. Yazar: ALİ BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı, yatay su alma yapılarında sistemin içine hava çeken girdapların oluştuğu hidrolik şartların araştırılması ve bu tip girdapların önlenebilmesinde kullanılabilecek girdap önleyici düzeneklerin test edilerek belirlenmesidir. Bu sebeplerden dolayı, su alma borusuna bağlı yüksek güçte bir pompa ve 3.10 m x 3.10 m x 2.20 m boyutlarında bir rezervuarı olan deney düzeneğinde seri deneyler yapıldı. Su alma borusunun girişinde farklı değerlerde duvar aralıkları oluşturabilmek için rezervuarın içinde beton duvarlar arasında pleksiglastan yerleri değiştirilebilen hareketli duvarlar yerleştirildi. Altı farklı çapta boru; 5 cm, 10 cm, 14.4 cm, 19.4 cm, 25 cm ve 30 cm, rezervuarın ön yüzünün orta alt kısmına sıra ile yatay olarak monte edildi ve her birisi ile yapılan deneylerde gerekli olan debiler geniş bir aralıkta pompa ile rezervuardan temin edildi. Simetrik akım şartlarında ve boru alt kotu ile rezervuar taban kotu aynı seviyede tutularak, deneyler her bir boru ile tek tek yapıldı ve gözlenen ?kritik batıklık derinlikleri? ölçüldü. Bazı debilerde, su alma borusunun hemen üstüne, girdabı önlemek için yatay plakalar monte edilerek bunların performansları araştırıldı. Ölçülen kritik batıklık derinlikleri boyutsuz yapılarak ilgili boyutsuz parametrelerle ilişkilendirildi ve ampirik denklemler çıkarıldı. Bu denklemler literatürde mevcut olan benzer bağıntılarla karşılaştırıldı ve bunların birbirine uyumlu oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study was to investigate the hydraulic conditions at which air-entraining vortices would form in front of horizontal intakes and to determine the ways of eliminating the formation of these vortices by testing anti-vortex devices. For these reasons, a series of experiments were conducted in an experimental setup composed of a reservoir having the dimensions of 3.10 m x 3.10 m x 2.20 m and a pump connected to the intake pipe. Within the reservoir, between the concrete side walls adjustable plexiglass side walls were placed to provide the desired wall clearance for the intake pipes. Six pipes of different diameters; 5 cm, 10 cm, 14.4 cm, 19.4 cm, 25 cm and 30 cm were horizontally mounted on the front side of the reservoir one by one, and for each case, a wide range of discharges was provided from the reservoir by the pump. Under symmetrical approach flow conditions and zero bottom wall clearance, the experiments were repeated for each intake pipe and the ?critical submergence depths? for the tested discharges were determined. At some of the discharges, the effect of horizontal plates located on the top of the pipe entrance as anti-vortex devices on the elimination of the vortices was investigated. The measured critical submergence depths were related in dimensionless form to the relevant dimensionless parameters and empirical equations were derived. These equations were compared with similar ones available in the literature and it was shown that the agreement between them was quite good.