Determination of critical submergence depth at horizontal intakes
Yatay su alma yapılarında kritik batıklığın belirlenmesi
  1. Tez No: 416449
  2. Yazar: EMRE HASPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ, DOÇ. DR. METE KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı rezervuar-boru sisteminden oluşan yatay bir su alma yapısı deney düzeneğinde simetrik ve asimetrik akım koşulları altında hava girişli girdapların oluşmasının incelenmesidir. Hava girişli girdapların hangi kritik batıklık derinliğinde oluştuğunu belirlemek için dört farklı çapta yatay boru ile deney düzeneğinde bir dizi deneyler yapılmıştır. Su alma yapısına doğru simetrik veya asimetrik akım şartlarının oluşturulabilmesi için su alma yapısı modelinin yaklaşım kanalı yan duvarları ayarlanabilir özelliktedir. Boyut analizine istinaden kritik batıklık için hidrolik ve geometrik parametrelerin fonksiyonu olan boyutsuz bir denklem elde edilmiştir. Kritik batıklık için regrasyon analizi ile ampirik denklemler türetilmiş olup literatürdeki benzerleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel olarak ölçülen kritik batıklık veri değerleri üzerindeki model ölçek etkisi araştırılmış ve model kanunlarının uygulamasında bazı önemli akım parametre ihmallerinin kritik batıklık değerlerleri üzerinde önemli değişikliklere yol açtığı gösterilmiştir. Hava girişli girdapların oluşumunu gidermek adına girdap önleyici düzenek olarak çeşitli boyutlardaki yüzer plakalar denenmiş ve çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the formation of air entraining vortices under both symmetrical and asymmetrical approach flow conditions in an experimental setup of a horizontal water intake structure composed of a reservoir-pipe system. To determine at which critical submergence the air entraining vortices forming; a series of experiments were conducted in the experimental setup with horizontal pipes of four different diameters. Approach channel side walls of the intake structure model are adjustable to create either symmetrical or asymmetrical approach flow towards the intake. Based on dimensional analysis, a dimensionless equation for the critical submergence was derived as a function of related hydraulic and geometric parameters. Empirical equations were derived for the critical submergence by using regression analysis and they were compared with similar ones available in the literature. Model scale effects on the values of experimentally measured critical submergence data were investigated and it was shown that neglecting some of the important flow parameters in the application of model laws causes significant variations on the values of critical submergence. To eliminate the formation of air-entraining vortices in front of the intake structure floating rafts of various dimensions were tested as anti-vortex devices and very succesful results were obtained.